6کشور بازار عمده صادراتی «ایران خودرو» را تشکیل می دهد+جزئیات

پرشین خودرو: صادرات ایران ‌خودرو شامل انواع محصولات است که به بازارهای عمده صادراتی شامل کشورهای عراق، سوریه، الجزایر، ساحل عاج، سنگال و ترکمنستان صورت گرفته است.

به گزارش پرشین خودرو، با اجرایی شدن برجام بسیاری از شرکت‌های خودروسازی بنام در جهان برای حضور در ایران و امضای قرارداد با خودروسازان ایرانی اعلام آمادگی و تمایل کردند و در این بین قراردادهایی نیز نهایی شد.
از سویی در این تفاهم‌نامه‌ها شرط 30 درصدی صادرات محصولات مشترک از طرف ایران لحاظ شد که به ‌نوعی تضمین ‌کننده ادامه قراردادهاست.
این در حالی است که بر اساس سند چشم‌انداز توسعه 20ساله کشور قرار است در سال 1404 بیش از یک میلیون دستگاه خودرو از سوی خودروسازان ایرانی صادر شود؛ هدفی که بسیار برای تحقق آن باید تلاش کرد.
در این راستا و برای بررسی وضعیت صادرات خودرو و اینکه این امر با چه موانعی روبه‌رو است، سراغ سعید تفضلی معاون صادرات و امور بین‌الملل گروه صنعتی ایران خودرو رفتیم و وی در گفت‌وگویی به تشریح این موانع پرداخته است.
تفضلی همچنین در این گفت‌وگو از آخرین برنامه‌های صادراتی ایران خودرو و بازارهای جدید صادراتی بزرگ‌ترین خودروساز کشور سخن به میان آورده است.
در ادامه متن کامل گفت‌وگو با سعید تفضلی معاون صادرات و امور بین‌الملل گروه صنعتی ایران خودرو را می‌خوانید.

مهم‌ترین موانعی را که پیش روی شرکت ایران خودرو به منظور توسعه صادرات محصولات قرار دارد، تشریح کنید.
اگر بخواهیم این موارد را به اختصار نام ببریم، باید به مواردی همچون مشکلات ناشی از تحریم‌ها و گشایش اعتبارات اسنادی استانداردهای اجباری شمال آفریقا و رقابت شدید خودروسازان بین‌المللی جهت تولید در این کشورها، تولید خودروسازان مطرح دنیا در کشورهای مشترک‌المنافع (CIS) و در نتیجه استفاده از معافیت‌های تعرفه‌ای، عدم ثبات سیاسی و جنگ داخلی در کشورهایی مانند سوریه، عراق و ونزوئلا، تغییرات تعرفه ثبت پلاك جهت خودروهای وارداتی و تولیدی در عراق، تغییرات تعرفه واردات خودروهای SKD به عراق و کاهش رقابت‌پذیری محصولات تولیدی در آن کشور، عدم تجهیز خودروها به گیربکس اتوماتیک و مشخصات الزامی بازارهای هدف صادراتی، مشکلات افت قیمت نفت، کاهش قدرت و استطاعت مالی کشورهای نفت‌خیز، در نتیجه کاهش تقاضای بالفعل در بازارهای مذکور و الزامی شدن استاندارد یورو5 در کشورهای مشترک‌المنافع اشاره کرد.

بازارهای صادراتی ایران خودرو هر كدام دارای چه مزیت‌هایی هستند كه می‌توانند بازارهای هدف خوبی برای شركت قلمداد شوند؟
بازارهای صادراتی ایران خودرو با قرابت‌ها و زیرساخت‌های مالی، فرهنگی و مذهبی مناسب به تسهیل روند صادرات کمک شایانی می‌‌کنند. در این میان کشورهایی از قبیل عراق، سوریه و کشورهای حاشیه دریای خزر به دلیل نزدیكی جغرافیایی دارای مزیت لجستیكی است و در کاهش قیمت نهایی تاثیر‌گذار هستند.

امسال صادرات محصولات ایران‌خودرو به چه کشورهای بوده است؟
صادرات ایران ‌خودرو شامل انواع محصولات است که به بازارهای عمده صادراتی شامل کشورهای عراق، سوریه، الجزایر، ساحل عاج، سنگال و ترکمنستان صورت گرفته است.

برنامه‌های ایران خودرو برای گسترش بازارهای صادراتی و تنوع‌بخشی به آن چیست؟
در حوزه توسعه بازار، بازارهای شمال آفریقا و بازارهای CIS در دستور كار قرار گرفته است‌. البته استانداردهای بازار شمال آفریقا جزو استانداردهای پیچیده و پیشرفته خودرویی و استانداردهای CIS جزو استانداردهای آلایندگی با سطح یورو5 است. همچنین در حوزه توسعه محصول با گیربكس اتوماتیك و محصولات با آپشن‌های روز ارائه خواهد شد.

چه بازارهای صادراتی جدیدی به سبد صادراتی ایران خودرو افزوده خواهد شد و در این راستا چه اقداماتی را صورت داده‌اید؟
برای افزایش و تنوع‌بخشی به بازار صادراتی ما اقداماتی مانند ایجاد سایت‌های برون‌مرزی ازجمله سایت آذربایجان و الجزایر با ظرفیت 10هزار دستگاه در سال، تعریف پروژه‌های بهبود محصول جهت اخذ استانداردهای خودرو در بازارهای الجزایر و تونس، تدوین پروژه جهت اخذ استاندارد یورو5 در راستای صادرات به کشورهای CIS، درخواست پروژه تجهیز خودرو به گیربکس اتوماتیک با عنایت به نیازهای بازارهای صادراتی و نقش قابل ملاحظه این مشخصه محصول در ارتقای سهم بازار، احیای سایت سوریه و سنگال با عنایت به مشکلات موجود آن کشورها جهت راه‌اندازی مجدد خطوط، گشایش نمایندگی در بازارهای صادراتی از‌جمله ارمنستان، لبنان و تونس با توجه به استراتژی توسعه بازارهای صادراتی و توسعه مونتاژ محصولات در سایت اسکندریه عراق و تکمیل سبد محصولات در راستای توسعه محصولات صادراتی عراق و ارتقای سهم بازار انجام شده است. از سویی انتظار می‌رود با انجام فرایندهای فوق، بازار کشورهای حاشیه خلیج فارس، کشورهای CIS، همچنین شمال و غرب آفریقا در زمره بازارهای هدف شرکت ایران خودرو قرار گیرد.

ملاك‌های ایران خودرو برای انتخاب بازارهای صادراتی و اینكه چه نوع محصولاتی صادر شود، چیست؟
از جمله ملاک‌های ایران خودرو جهت ورود به بازارهای صادراتی می‌توان قرابت‌های فرهنگی و مذهبی، زیرساخت‌های مناسب مالی کشور، روابط و مناسبات سیاسی مناسب، عضویت در پیمان‌های منطقه‌ای، نزدیکی به سایت‌های تولیدی ایران خودرو در خارج از کشور را نام برد.

برنامه ایران خودرو برای احداث خط تولید در كشورهایی همانند الجزایر و آذربایجان چیست؟
احداث سایت تولیدی در كشور الجزایر با ظرفیت تولید 10هزار دستگاه در سال و ایجاد سایت تولیدی با ظرفیت تولید 10‌هزار دستگاه خودرو در كشور آذربایجان در دستور کار گروه صنعتی ایران خودرو قرار گرفته است.

پیش‌نیاز‌های تحقق اهداف صادراتی در صنعت خودرو شامل چه مواردی است؟
پیش‌نیازهای تحقق اهداف صادراتی را باید در دو حوزه داخلی و بین‌المللی پیگیری کرد. در حوزه ملی به پیش‌نیازهایی نظیر اعطای مشوق‌های صادراتی، اعطای تسهیلات حمل به خودروسازان صادرکننده و اختصاص بودجه‌های تحقیقاتی نیاز است. در حوزه بین‌المللی نیز ثبات سیاسی در بازارهای سنتی، بهبود وضعیت اقتصادی كشورهای متكی بر درآمد نفتی و عضویت در پیمان‌های منطقه‌ای باید محقق شود.

روزنامه دنیای خودرو

کد خبر 67658

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha