کد خبر 67858
۲۰ بهمن ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۰
افت خودرویی ها در شاخص بورس امروز

پرشین خودرو: در آخرین روز معاملات این هفته بورس اوراق بهادار تهران شاخص کل ۲۶ واحد رشد کرد و به رقم ۷۶ هزار و ۷۹۲ واحدی رسید و شاخص کل هم وزن نیز ۲ واحد رشد کرد و عدد ۱۵ هزار و ۴۸۴ واحدی را تجربه کرد.

به گزارش پرشین خودرو، امروز چهارشنبه شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران پس از فراز و فرودهایی، در نهایت ۲۶ واحد افت کرد و قیمت آن به ۷۶ هزار و ۷۹۲ واحد رسید و شاخص کل هم‌وزن با تنها دو واحد افزایش رقم ۱۵ هزار و ۴۷۴ واحدی را تجربه کرد.

امروز نماد معاملاتی شرکت ملی صنایع مس ایران با ۳۳ واحد تاثیر مثبت در شاخص کل بیشترین نقش را در نوسانات دماسنج بازار سرمایه گذاشت. پس از این نماد فولاد مبارکه اصفهان، توسعه معادن و فلزات و سرمایه‌گذاری غدیر بیشترین نقش را در نوسانات افزایشی شاخص داشتند. در طرف مقابل خودرویی‌هایی همچون ایران‌خودرو و سایپا بیشترین تاثیر کاهشی را در شاخص بر جای گذاشتند. همچنین صنایع پتروشیمی خلیج فارس نیز تاثیر ۱۵ واحدی کاهشی در دماسنج بازار سرمایه داشت.

امروز نماد گروه دارویی برکت که در این هفته عرضه اولیه شد، بیش از ۳ درصد کاهش در قیمت پایانی را تجربه کرد. این نماد که از روز ابتدایی ورودش به بورس شاهد روند کاهشی بود، با روش ثبت سفارش و با قیمت کف ۲۲۰ تومان و سقف ۲۴۲ تومان به بازار عرضه شد و در نهایت قیمت پایانی اش در روز ورود به بورس ۲۴۱ تومان و یک ریال رقم خورد.

بسیاری از فعالان بازار در روزهای قبل از عرضه این سهم معتقد بودند رنج قیمتی که برای این سهم دارویی در نظر گرفته شده، بالاست و این سهم در این حد ارزنده نیست. این موضوع تا جایی پیش رفت که کمپینی با نام "من برکت نمی‌خرم"، در برخی از گروه‌ها به وجود آمد اما پس از عرضه آنطور که معاون بورس تهران می‌گفت، ۹۵ درصد از خریداران این سهم آن را در سقف قیمتی خریداری کرده‌اند و ۵ درصد مابقی قیمتی پایین‌تر از ۲۴۲ تومان ثبت کرده بودند، اما در هر صورت مخالف روند تقریبا همیشگی بازار این سهم که برای اولین بار به روش ثبت سفارش در بورس تهران عرضه شد، روند کاهشی به خود گرفت و تاکنون قیمت معامله‌اش به حدود ۲۲۵ تومان رسیده است. در معاملات این سهم نزدیک صددرصد عرضه‌ها مربوط به سهامداران حقیقی است و بیش از ۵۰ درصد آن را سهامداران حقوقی جمع‌آوری می‌کند.

امروز در گروه خودرو نمادهای پربیننده‌ای همچون سایپا و ایران‌خودرو شاهد روندی کاهشی بودند به طوری که این دو نماد جزو نمادهایی بودند که بیشترین نقش را در کاهش شاخص گذاشتند. در این گروه ۱۶۸ میلیون و ۳۰۷ هزار سهم به ارزش بیش از ۲۳ میلیارد تومان در ۱۳ هزار و ۱۴۶ نوبت معامله مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه فلزات اساسی نیز امروز ۴۲۲۹ نوبت معامله انجام شد که طی آن ۴۲ میلیون و ۷۳۹ هزار سهم به ارزش چیزی حدود ۱۰ میلیارد تومان مورد داد و ستد قرار گرفت.

در گروه مواد دارویی نیز ۳۳ میلیون و ۷۰۴ هزار سهم به ارزش ۸ میلیارد و ۵۸۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان در ۶۵۵۶ نوبت معامله مورد داد و ستد قرار گرفت.

ارزش معاملات در آخرین روز داد و ستدهای بورس اوراق بهادار تهران در این هفته به رقم ۲۶۶ میلیارد و ۴۸۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید که این مبلغ ناشی از دست به دست شدن ۷۳۹ میلیون و ۳۰۶ هزار سهم و اوراق قابل معامله طی ۵۷ هزار و ۸۶ نوبت داد و ستد شد.

آیفکس نیز امروز ۰.۸ واحد افت کرد و به رقم ۸۳۴.۹ رسید. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۲۶۵ میلیارد و ۵۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن ۱۶۶ میلیون و ۲۶۶ هزار سهم و اوراق مالی قابل معامله طی چیزی حدود ۲۶ هزار نوبت داد و ستد شد.

ایسنا

کد خبر 67858

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha