برای ورود به طرح زوج و فرد عوارضی تعلق نمی گیرد

پرشین خودرو: رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ تاکید کرد که هیچ عوارضی برای ورود به طرح زوج و فرد اخذ نشده است و عوارض دریافتی تنها برای ورود غیر مجاز خودروها به محدوده طرح ترافیک است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، سردار محمد رضا مهماندار در حاشیه رزمایش طرح زمستانی پایتخت که پیش از ظهر امروز (پنجشنبه‌) در بوستان ولایت ، برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران درباره پیشنهاد مطرح شده در مورد افزایش عوارض طرح ترافیک به محدوده طرح زوج و فرد، اظهار کرد: فلسفه اجرای طرح ترافیک و زوج و فرد کاهش آلودگی هوا بود و کاهش آلودگی هوا نیز یعنی ممنوعیت ورود خودروها به این محدوده است. بنابراین اگر بخواهیم بخشی از ورود به این محدوده را عوارضی کنیم، این اقدام با هدف اصلی ترافیک زوج و فرد منافات دارد.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با بیان این که عوارضی کردن یک محدودیت کار درستی نیست، گفت: وقتی محدودیتی برای تردد اعمال می‌شود کار درستی نیست که ما با پرداخت عوارض وارد این محدوده شویم ،‌ بلکه باید ممنوعیت تردد وجود داشته باشد و تنها خودروهای امدادی، انتظامی و خودروهای ساکنان آن منطقه امکان ورود به آن محدوده را پیدا کنند.

 وی ادامه‌ داد: محدوده طرح ترافیک و زوج و فرد یک محدودیت ترافیکی است و نمی‌توان محدودیت را پولی کرد ،‌ بلکه باید با جریمه و اعمال قانون مانع از ورود غیر قانونی به این محدوده شده تا هدف اصلی طرح اجرایی شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در پاسخ به پرسشی درباره عوارض طرح ترافیک زوج و فرد در کنار دریافت جریمه، اظهار کرد: امسال برای اولین بار  و در محدوده طرح ترافیک مقرر شد تا خودروهایی که به شکل غیر مجاز وارد محدوده طرح ترافیک شوند، علاوه بر جریمه عوارض را نیز پرداخت کنند.

وی افزود: تاکید می‌کنم که این پرداخت عوارض تنها مربوط به محدوده طرح ترافیک است و در محدوده زوج و فرد اجرا نمی‌شود.  

مهماندار در ادامه‌  و در بخش دیگری از صحبت‌های خود، درباره برداشته شدن نرده ها در چهار راه ولیعصر (عج) تهران نیز، گفت: فعلا برنامه‌ای برای برداشتن این نرده ها نداریم. بنده سفری که در هفته‌ گذشته به مسکو داشتم، اتفاقات این موضوع را بررسی کردم و دیدم که در شریان ها و تقاطع اصلی این شهر نیز به هیچ وجه شهروندان از عرض خیابان عبور نمی‌کنند ،‌ بلکه در فواصل 200 تا 300 متر با زیرگذرهایی با رمپ‌ها و امکانات توانایابان ساخته شده است و هنگام عبور از خیابان از این زیرگذرگاه‌ها استفاده می‌شود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ با اشاره به سطح دسترسی خیابان‌ها، اظهار کرد: در خیابان های فرعی و محلی اولویت تردد با عابران پیاده است، اما در خیابان‌های شریانی و اصلی عبور عابر پیاده از عرض خیابان تنها از طریق زیرگذرها و پل ها صورت بگیرد و تجربه نیز این را نشان داده است که اگر عابران پیاده و خودرو را با یکدیگر ترکیب کنیم، حجم ترافیک افزایش یافته و همین امر باعث طولانی شدن توقف خودروها در معابر و افزایش آلودگی هوا نیز خواهد شد.

وی در ادامه درباره تردد خودروها با چراغ ال ای دی، در خطوط ویژه‌ نیز، خاطر نشان کرد: هیچ خودرویی به جز  موارد محدود استثناء اجازه تردد با چراغ ال ای دی را در خطوط ویژه‌ را ندارد و به هیچ عنوان صرف داشتن چراغ ال ای دی یا لایتر مجوز تردد در خطوط ویژه‌ نیست و اتفاقا ما به مامورانمان ابلاغ کرده‌ایم که در صورت مشاهده چنین خودروهایی  که بدون دریافت مجوز از پلیس چراغ ال ای دی نصب کرده‌اند ضمن توقیف خودرو تجهیزات این خودروها را نیز توقیف کنند. کما این که در طرح "طاهر" که چندی پیش به اجرا در آمد چند مورد از خودروهای توقیفی از این نوع خودروها بود.

رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره خودروهای دارای مجوز تردد و دریافت ال ای دی نیز، گفت: هیچ سازمانی بدون مجوز از پلیس راهور حق استفاده از چراغ های ال ای دی را ندارد. تنها خودروهای امدادی و انتظامی که چراغ گردان روی سقف شان نصب شده است مجاز به تردد در خطوط ویژه‌ هستند و علاوه بر این خودروهای شخصی نیز باید مجوز خود را از پلیس دریافت کرده و پس از اخذ شماره پلاک و مشخصات و نیز پرداخت خلافی این چراغ به این خودروها داده می‌شود که البته تعداد آنها بسیار کم است و تنها به برخی از مقامات با شرایط خاص داده می‌شود.

کد خبر 107076

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha