کد خبر 109962
۲۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۵۱
سامانه پایش سیستم‌های حمل و نقل دانش‌آموزی

پرشین خودرو: محققان دانشگاه صنعتی شریف با طراحی سامانه‌ای، امکان پایش جزئیات سفر دانش آموزان با سرویس مدارس را توسط والدین و مسئولان مدرسه فراهم آورده‌اند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف با طراحی سامانه پایش سیستم‌های حمل و نقل دانش آموزی، امکان رهگیری آنلاین سرویس مدارس را از طریق تلفن همراه رانندگان، فراهم آورده و اطلاعات لازم را در اختیار والدین و مسئولان مدرسه قرار می دهد.

امیر صمیمی عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف گفت: شرکت طراح این سامانه، یکی از شرکت‌های مستقر در مرکز رشد فناوری‌های پیشرفته این دانشگاه است که در زمینه طراحی سامانه‌های نرم افزاری در زمینه مدیریت، پایش و ردیابی ناوگان حمل‌و‌نقل و پرسنل ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌ها فعالیت دارد.

پژوهشگران این مجموعه که جمعی از فارغ‌التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف هستند موفق به طراحی سامانه «پاندا» که مخفف عبارت «پایش ناوگان دانش‌آموزی» است، شده‌اند.

وی افزود: این سامانه با هدف ارتقای سطح کیفیت خدمات سرویس‌ مدارس و با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نو و بستر اینترنت، ابزاری کاربردی برای مدیریت ناوگان سرویس در اختیار مسئولان مدارس قرار داده و نگرانی‌های والدین در حوزه سرویس مدارس را برطرف می‌کند. همچنین با امکاناتی که در اختیار رانندگان قرار می‌دهد، در انجام وظایف خود به آن‌ها کمک می‌کند. بنابراین پاندا با در نظر گرفتن نیاز‌ها، دغدغه‌ها و مسائل مربوط به هر سه ضلع فرآیند حمل‌ونقل دانش‌آموزی یعنی مسئولان مدرسه، والدین و رانندگان، این امر را تسهیل می‌بخشد.

صمیمی یادآور شد: این سامانه به اولیاء دانش‌آموزان کمک می‌کند تا به صورت آنلاین جزئیات سفر دانش‌آموز خود را برروی تلفن همراه مشاهده کنند. وجود پیغام‌های اطلاع‌رسانی نظیر، اطلاع لغو سفر دانش‌آموز به راننده و هشدارهای نزدیک شدن سرویس به منزل و مدرسه به والدین و همچنین امکان مسیر‌یابی آسان برای رانندگان و اطلاع تصادف یا خرابی سرویس توسط راننده به مدرسه، از امکانات کاربردی این سامانه هستند که امکان درک تجربه‌ای جدید از خدمت سرویس مدرسه را برای مسئولان مدرسه، والدین و رانندگان فراهم می‌آورد. مسئولان مدرسه نیز علاوه بر مشاهده آنلاین موقعیت ناوگان سرویس‌ تحت پوشش خود، امکان نظارت بر عملکرد رانندگان، در دو زمینه نظم و پایش‌پذیری را خواهند داشت. در پایان هر ماه نیز، کارنامه‌ای از عملکرد رانندگان در اختیار مسئولان مدرسه قرار می‌گیرد.

وی افزود: در سامانه پاندا به کمک تلفن همراه هوشمند رانندگان سرویس مدرسه و بدون نیاز به نصب هیچ‌گونه تجهیزات جدید بر روی خودرو و تحمیل هزینه‌های بالا بر مدارس یا رانندگان، مختصات مکانی خودرو به صورت زنده به اطلاع والدین دانش‌آموز و مسئولان مدرسه می‌رسد.

صمیمی تصریح کرد: همچنین برنامه پاندا به نحوی طراحی شده‌است که نیاز به هیچ‌گونه تعاملی از جانب راننده وجود نداشته و تمام فعالیت‌های برنامه به صورت خودکار صورت گیرند. علاوه بر آن حفظ حریم شخصی رانندگان به عنوان یک اصل در پاندا مورد توجه قرار گرفته و لذا به صورت خودکار فقط در بازه زمانی از پیش تعیین شده توسط مدرسه رصد می‌شوند. دیگر مزیت اصلی پاندا، ایجاد ارزش افزوده بر روی داده‌های جمع‌آوری شده است. ارائه کارنامه‌های عملکردی راننده در زمینه‌های نظم و پایش پذیری به مسئولان مدارس، با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده صورت می‌گیرد.

کد خبر 109962

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha