نگاه غیرکارشناسی وسیاسی دولت، صنعت خودرو را به زانو درآورد

پرشین خودرو: عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: صنعت خودرو به دلیل نداشتن سرمایه در گردش و دخالت های دولت و نگاه غیرکارشناسی و غیرمتخصصی و سیاسی به جایی رسیده که امروز به رغم تقاضای بالا برای خرید خودرو داخلی با کمتر از نصف ظرفیت، خودرو تولید می کنیم و خودرویی وجود ندارد که متقاضیان بخواهند تحویل بگیرند.

به گزارش «پرشین خودرو»، سید محمد بیاتیان، با بیان این مطلب اظهار داشت: خودروسازان ناچار به افزایش قیمت خودرو هستند به دلیل اینکه ارز دولتی نمی گیرند و بخشی از مواد اولیه شان را با ارز آزاد تهیه می کنند. نماینده مردم بیجار و حسن آباد در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه خودروسازان سرمایه در گردش ندارند و هزینه هایشان بالا رفته است، گفت: متاسفانه برخی از مراکز و مجامع خاص وبرخی لابی ها و دلال ها از این فضا دارند کمال استفاده را می برند. وی با اشاره به برخی لابی گری ها در این فضا افزود: در موضوع واردات ۱۰۰۰ خودرو لوکس بالای ۲۵۰۰ سی سی می بینیم که با تعرفه ۴۵ درصد این خودروها وارد شد و به راحتی ۲۵۰ میلیارد تومان نصیب یک عده خاص شد که نهایتا فردای آن، تعرفه ها به بالای ۹۰ درصد بازگشت. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس متذکر شد: متاسفانه کمیسیون صنایع و معادن مجلس که باید در آنالیز قیمت خودرو تصمیم گیرنده باشد را دور می زنند. نماینده مردم بیجار و حسن آباد درمجلس گفت: اگر میزان سطح درآمد مردم را حساب کنیم قیمت خودرو معقول نیست و مردم توان خرید ماشین با این قیمتها را ندارند اما اگر بخواهیم افزایش قیمت مواد اولیه را درنظر بگیریم خودرو سازان مجبورند با این قیمت محصولات خودرا بفروشند. به گفته وی خودروسازان بیش از هزار میلیارد تومان ضرر و زیان مالی دارند که اگرسیاست ها این طور پیش برود باید در مجمع شان اعلام ورشکستگی کند که البته این مسایل ناشی از دخالت سیاسیون و غیر متخصصین در حوزه تولید است که باید اصلاح شود. بیاتیان با بیان اینکه امیدواریم دولت بعدی صنعت خودرو را به خودروسازان بدهد وخودروسازان اجازه رقابت پیدا کنند، گفت: زمانی که یک سری موسسات مشورتی آمریکایی در بحث تحریم ایران به اوباما اعلام می کنند که درفشار به ایران تنها به صنعت نفت اکتفا نکنید و سراغ صنایع تولیدی دیگراز جمله صنایع خودروسازی بروید ،یک عده در داخل کشور با لطایف الحیلی خودروهای لوکس خارجی بی کیفیت چینی با رانت بالا وارد می کنند که این روند را یک جایی باید متوقف کنیم. این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس خاطرنشان کرد: بخش زیادی از تولید ملی کشور، خودرو است و با هرخودرویی که تولید می شود ۵ شغل مستقیم و غیر مستقیم ایچاد می شود از این رو نباید در سال حماسه اقتصادی از این صنعت غفلت کرد.
کد خبر 21368

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • علیرضا ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۳
  13 1
  از آقای محمد بیاتیان بپرسید چقدر از خودروسازها پول گرفته تا این حرفها را بزند؟ شاید هم حواله خودرو گرفته!
 • مشتری ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۳
  15 0
  به عنوان یه مشتری بدبخت که بزرگترین اشتباه عمرم را انجام دادم و در ماه آبان از ایران خودرو یک خودرو پیشخرید کردم و بااینکه قراربود اسفند تحویل بدهند،هنوز معلوم نیست که اصلا خودرو مارا تولید کرده اند یا نه، به این نماینده میگم که اینقدر طرفداری از اینها نکن چون اون موقع ملت فکرهای بد درمورد شما میکنند. دیگه برای من یکی که الان شش ماه که اخبار خودرویی را بطور جد دنبال میکنم خدا نشناس و ظالم بودن این باند خودروساز کاملا آشکار و مشخصه. اینها در معامله غش میکنند، گرانفروشی و کم فروشی میکنند و خلف وعده میکنند. جان انسانها برای این باند اصلا مهم نیست و فقط فقط به فکر سود و منفعت خودشان هستند.
 • احمدیان ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۳
  9 0
  تعرفه خودرو باید صفر شود همین ما دیگه خسته شدیم مگه ما کجامون از مردم عراق. ودیگر کشورها کمه به خدا تعرفه صفر شه خودشون التماس میکنن که بیا
 • ساسان ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۳
  8 1
  خودتو چند فروختی آقای بیاتیان
 • سعید ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۳
  11 0
  نه اشتباه نکن. ضرر و زیان خودروسازان (اگر ضرری وجود داشته باشد) ناشی از مدیران نالایق و ضعیف است که بلای جان این صنعت شده اند.
 • محمد ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۳
  8 2
  بهتره کار بری خودرو سازی رو عوض کنن چون به علت اشتغال 800 هزار نفر 70 میلیون نفر باید فدای این صنعت عقب مانده شوند خودشون هو دارن اعترف میکنن که ما نمی تونیم
 • ناهید ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۳
  11 0
  بیچاره مردم بیجار چه نماینده ای تو مجلس دارند
 • وحید ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۴
  6 2
  هی میگن ما داریم ضرر میکنیم ضرر میکنیم اگه کمبود نقدینگی دارید چرا سایپا مقدار زیادی پول نقد را برای تاسیس شرکتهای فرعی و وابسته به خود صرف میکند و ایران خودرو حاضرنیست به سهام بانک پارسیان خودکه مبلغ هنگفتی میشود، دست بزند. یا حتی نمیخواهد این سهام را نزد بانکها به عنوان وثیقه بگذارد تا بتواند وام بگیرد. مردم دیگر از اینهمه دروغ و نیرنگ خودروسازان خسته و درمانده شده اند.
 • مسعود ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۴
  8 0
  ای اقا اینها همش برنامه ریزی شده است..... اگر این وصعیت نا بسامان نباشه که یه سری افراد نمیتونند 250 میلیارد به جیب بزنند
 • علی ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۴
  8 0
  بازهم میگم یونجه بکارید باصرفه تره.
 • بهزاد ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۲/۰۱/۲۵
  3 0
  وقتی این نماینده از مردم اینجور طرفداری میکند باید در دیگر چیزهاش شک کرد!