کد خبر 51776
۲۸ آذر ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۲
12 تکنولوژی شگفت انگیز در خودروها+عکس

پرشین خودرو: دیگر طراحی خودروهای پرکارکرد که قادرند همان کارهایی را انجام دهند که از عهده خودروهای قدیمی هم برمی آمد٬ کافی نبوده و پاسخگوی نیازها نیست. خودروها باید هوشمند٬ آرامش بخش٬ راحت برای استفاده و در یک کلام بهترین باشند. به خاطر همین است که تولیدکنندگان خودرو و شرکت های فنی، خودروهای جدیدی طراحی کرده اند؛ از داشبورهای هولوگرافیکی گرفته تا صندلی های چرخان.

به گزارش «پرشین خودرو»، این ابداعات می تواند تجربه رانندگی را ارتقاء دهد٬ فرقی هم نمی کند که خودتان رانندگی کنید یا خودرو به طور اتوماتیک براند. در این گزارش به ۱۲ تکنولوژی ابداعی که امسال از آن پرده برداری می شود بر اساس میزان تأثیرگذاری آنها می پردازیم.

width=601

 1. کمپانی نیسان٬ از فرمانی پرده برداری کرد که می تواند به یک تبلت تبدیل شود

این خودروی مفهومی که کمپانی نیسان در ماه اکتبر از آن پرده برداری کرد٬ دارای فرمان متحرک است که به تبلت تبدیل می شود.

این به چه معناست؟

هنوز هیچ برنامه مشخصی برای تولید این خودرو همراه با فناوری مربوط به آن وجود ندارد اما این خودرو می تواند اهمیت این مسئله را پررنگ کند که چگونه فضای داخلی آن قادر است بر این اساس تغییر یابد که آیا روی رانندگی اتوماتیک باشد یا دستی. در واقع فرمان گردانِ تبلت شونده این خودرو٬ با چشم انداز خودروهای بدون راننده ای ساخته شده که تا حوالی سال ۲۰۲۰ به بازار خواهند آمد.

width=600

 1. این خودروی مفهومی دارای صفحهی نمایش لمسی است که به شما این امکان را میدهد تا بازی های ویدئویی انجام داده و با دوستانتان چت کنید

این خودروی مفهومی کمپانی نیسان کمی دور از واقعیت به نظر میآید – در واقع تبلت بزرگ قابل راندن آن به شما امکان را می دهد که درست مثل یک آی پد٬ بتوانید با صندلی ها بازی کنید. صفحه نمایش لمسی٬ قابلیت پخش ویدئو چت و بازی های ویدئویی دارد و می تواند اطلاعاتی مثل فاصله شما تا مقصد را در اختیارتان بگذارد.

 خودروها در آینده تا حد زیادی حسی تر خواهند شد. تاکنون توانسته ایم خودروهایی تولید کنیم که با ورورد صفحه های لمسی و فناوری بلوتوث٬ استفاده از آنها آسان تر شده است٬ اما این فناوری های لمسی را نباید در قالب نوعی امتیاز ویژه تلقی کرد٬ بلکه بیشتر باید آنها را به عنوان لوازم ضروری خودرو تلقی کنیم. تیم کوک٬ مدیر عامل اجرایی کمپانی «اَپل» می گوید: در خودروهای آینده٬ نرم افزارها نقش مهمی ایفا خواهند کرد».

width=600

 1. صندلی این خودرو دارای فناوری بسیار بالایی بوده و وقتی شما تحت فشار و استرس باشید به شما پیام می دهد

تولیدکنندگان بخشهای موتوری از بخش تحقیقاتی مرکز Faurecia و دانشگاه استنفورد توانسته اند صندلی ای به نام اکتیو ولنس طراحی کنند که قادر است ضربان قلب و میزان تنفس شما را اندازه گرفته تا به شما اطمینان دهد که در شرایط آسوده و راحتی هستید. اگر این سیستم متوجه شود که شما دچار استرس هستید٬ پشت شما را ماساژ خواهد داد. آنگاه راننده می تواند انتخاب کند که این کار انجام شود یا نه.

یکی از مسائل مربوط به سیستم های شبه خودکار این است که اگر حواستان پرت شد٬ شما را آرام خواهد کرد. اما حتی اگر سیستمی با هوشمندی بسیار بالا هم خودروی شما را براند٬ باز هم باید حواستان باشد تا در بعضی امور مداخله کنید و در صورت نیاز, خودتان رانندگی کنید.

width=602

 1. شرکت موبایلای سیستمی را ابداع کرده که می تواند مولفه های ایمنی را بر روی هر داشبوردی کامل کند

این کمپانی توانسته یک سیستم پیشگیری از تصادف با کمک دوربین طراحی کند که می تواند روی هر خودرویی نصب شده و به رانندگان کمک می کند تا از بروز خطر آگاه شوند. زمانی که راننده از خط اصلی منحرف می شود یا در فاصله کمی پشت خودروی دیگر حرکت می کند یا اگر متوجه شود که خودرو در شرایط تصادف با عابر یا هر چیز دیگری قرار دارد٬ این سیستم صدای هشدار تولید می کند. از طرفی این سیستم می تواند خطوط جاده و نشانه های راهنمایی رانندگی را شناسایی کرده و دامنه سرعت مجاز را تعیین کند؛ بنابراین زمانی که سرعت بروید٬ می تواند با تولید صدایی کوتاه٬ به شما هشدار دهد.

vspace=5px

 1. کمپانی وی ری هم به طور مشابه از واقعیت افزوده استفاده می کند٬ بنابراین باعث می شود اطلاعات لازم روی شیشه جلوی شما ظاهر شده تا حواستان به جاده باشد

کمپانی فناوری وی ری سیستمی به نام نویون ابداع کرده که نمایشگر هشداردهنده ای است که تصاویر هولوگرافی بر روی شیشه جلوی راننده نشان می دهد. تنها راننده قادر است تصویر تمام رنگی آن را ببیند٬ که در عین حال سرعت آن لحظه راننده را نشان داده و اعلام می کند که چقدر با مقصد فاصله دارد و نیز فاصله با پیچ بعدی چقدر است. همچنین علائم سبز آن می تواند راننده را در طول مسیر راهنمایی کند و زمانی که هوا تاریک و دیدن جاده دشوار می شود٬ اهمیت بیشتری پیدا می کند.

واقعیت افزوده می تواند در آینده به مولفه ای همگانی برای تمام خودروها تبدیل شود.

width=600

 1. باتری با سوخت قوی هیدروژنی می تواند خودروی مفهومی تویوتا را در قالب بخشی از تلاش سازندگان خودرو برای تولید خودروی ایده آل و شهری و هوادار محیط زیست کامل کند

این خودرو که اف سی وی پلاس نام دارد٬ دارای تکنولوژی باتری سوخت هیدروژنی با قدرت بالا است که هم اکنون در خودروی میرایس مربوط به کمپانی تویوتا به کار رفته است. این کمپانی بر آن است که تا سال ۲۰۱۷ در ایالات متحده حدود ۳۰۰۰ خودروی میرایس را به جاده ها بفرستد.

اگرچه اف سی وی پلاس خیلی زود وارد مرحله تولید می شود ولی برای زمانی طراحی شده که انرژی هیدروژنی در سطح گسترده ای مورد استفاده قرار بگیرد و می توان گفت ابداعی است که قابلیت حمل و نقل را با استفاده از انرژی جایگزین نشان خواهد داد.

width=601

 1. این خودروی مفهومی بدون راننده دارای چهار صندلی راحتی موتوردار است که قابلیت چرخش برای گفتگوی رو در رو را دارد

کمپانی مرسدس بنز در پنج ژانویه در نمایشگاه الکترونیکز در لاس وگاس از خودروی مفهومی آینده خود رونمایی کرد. صندلی های این خودرو قابلیت چرخش داشته و امکان گفتگوی رو در رو را فراهم می کند.

این ابتکار دیگری است که نشان می دهد خودروهای بدون راننده چگونه قادرند پا را از حد طبیعی فراتر بگذارند و این نشان می دهد که سازندگان خودرو به راه های ماهرانه ای می اندیشند تا بتوانند مسافران را حین رانندگی سرگرم کنند.

width=596

 1. خودروهای آینده کمپانی ولوو با وضعیت و حالت های متفاوت برای آرامش و رانندگی

کمپانی ولوو خودرویی مفهومی به نام کانسپت ۲۶ ساخته که دارای سه وضعیت «آرامش»٬ «رانندگی» و «ابداع» است. در حالت رانندگی٬ خودرو می تواند هر چیزی را که باعث حواسپرتی می شود به حداقل برساند٬ در شرایطی که در حالت آرامش٬ صندلی ها خوابانده شده و به راننده این امکان را می دهد تا بتواند از طریق صفحه نمایشی که به داشبورد متصل شده٬ تلویزیون تماشا کند. حالت «ابداع» حالتی بین رانندگی و آرامش است و صندلی ها را کمی می خواباند.

طرح های این کمپانی بر آن است تا با ایجاد سیستم ها و ابتکارات جدید مثل خودروی کانسپت ۲۶ بتواند با سیستم خودروهای خودکار بازار را تصاحب کند.

در شرایطی که خودروی کانسپت ۲۶ کمپانی ولوو بسیار شبیه خودروی مفهومی کمپانی مرسدس بنز است٬ اما در این خودرو شما می بینید که چگونه فضای داخلی آن می تواند با رانندگی مستقل و آزاد هماهنگ باشد.

vspace=5px

 1. خودروی میشن ای کمپانی پورشه٬ که ظرف پنج سال آینده به بازار خواهد آمد٬ دارای داشبوردی هولوگرافیک است

خودروی مفهومی تمام الکتریکی با دامنه سرعتی حدود ۳۶۰ کیلومتر در ساعت که تنها ظرف ۱۵ دقیقه شارژ می شود. این خودرو دارای تکنولوژی ردیاب چشمی است که قادر است نقطه ای از داشبورد را که راننده به آن نگاه می کند شناسایی کرده و ابزار متقابل مربوطه را باز کند. سپس راننده می تواند با فشردن دکمه ای روی فرمان٬ انتخاب خود را تأیید کند.

این سیستم ابتکاری دیگر است که نشان می دهد خودروها چگونه می توانند در آینده حسی تر شوند. از طرفی این فناوری می تواند آرمان های ما را برای ایجاد فناوری ای که میزان تصادفات را کاهش دهد٬ پررنگ سازد.

width=597

 1. خودروی سری ۷ کمپانی بی ام و مجهز به دزدگیری است که دارای صفحه نمایش رنگی لمسی است

شما می توانید اطلاعات زیادی را درباره خودروی خود در دزدگیر کوچک آن ببینید. از طرفی به شما این امکان را می دهد تا بتوانید موتور ماشین را روشن و خاموش کنید. این سیستم را می توان با پدهای شارژی بدون سیم در کنسول بی ام و شارژ کرد.

صاحبان خودرو می توانند قدرت و نظارت بیشتری داشته و حتی زمانی که داخل ماشین نیستند بر آن اشراف و کنترل داشته باشند.

width=603

 1. خودروی اتوماتیک کمپانی میتشوبیشی می تواند خودروی شما را پارک کند

این خودرو می تواند به طور آزادانه و مستقل نسبت به شرایط جاده و ترافیک٬ عکس العمل نشان دهد. اما از همه مهم تر٬ می تواند خودروی شما را پارک هم بکند که یکی از ویژگی های بسیار جالب آن محسوب می شود. خصوصا برای آن دسته از افرادی که در شهرهایی زندگی می کنند که فضاهای پارک کردن بسیار تنگ است.

width=600

 1. تا یادمان نرفته بهتر است درباره بهترین ابتکارات جدید صنعت خودرو یعنی سیستم رانندگی اتوماتیک تسلا صحبت کنیم

تسلا نسخه جدید نرم افزارش را اواخر امسال ارائه کرد و با استقبال مواجه شد. به روزرسانی ها با تنظیم خودکار فرمان٬ تغییر خودکار مسیر٬ هشدار تصادف و پارک خودکار بین دو خودرو همراه است. رانندگی اتوماتیک هم بسیار عالی است.

تسلا در تلاش است تا بتواند سیستم تماما بدون راننده ای را توسعه دهد. درست مانند یک گوشی٬ صاحبان آن می توانند نرم افزار آن را به روز کنند تا بتوانند به مزیت های جدید ماشین تسلا دسترسی داشته باشند.

منبع: پایش

کد خبر 51776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha