کد خبر 52544
۲۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۴
گزارشی از رفت و برگشت «بنز»

پرشین خودرو: با اینکه شرکت های دیگر آلمانی بسیار محافظه کار برخورد می کنند شرکت مرسدس بنز بر خلاف دیگر شرکت های آلمانی حتی زود تر از شرکت های خودرو سازی فرانسوی اندکی پس از برداشته شدن تحریم ها همکاری اش را با طرف ایرانی آغاز کرد .

به گزارش «پرشین خودرو»، با اینکه شرکت های دیگر آلمانی بسیار محافظه کار برخورد می کنند اما شرکت مرسدس بنز بر خلاف دیگر شرکت های آلمانی حتی زود تر از شرکت های خودرو سازی فرانسوی اندکی پس از برداشته شدن تحریم ها همکاری اش را با طرف ایرانی آغاز کرد.

اما چرا نگاه بنز با دیگر شرکت های آلمانی متفاوت است؟ شرکت بنز اولین شرکت آلمانی در صنعت خودرو ایران بود که در ایران برای تولید خودرو سرمایه گذاری مستقیم در شرکت ایدم کرده بود این شرکت حتی اولین محصول برداران خیامی در ایران ناسیونال بود.

از طرفی مدیران این شرکت از نظر خانوادگی هم به ایران وابستگی فراوانی دارند بسیاری از مدیران ارشد مرسدس بنز همسران ایرانی یا داماد ایرانی دارند علاوه بر این شناخت مدیران بنز به دلیل حضور بیش از نیم قرن در بازار و صنعت خودرو ایران بسیار بیشتر از دیگر شرکت های آلمانی است.

اما تفاوهم نامه جدید بین ایران خودرو دیزل و دایملر آلمان صاحب مرسدس بنز چگونه است؟بزرگترین حسن حضور دایملر آلمان در ایران تاسیس یک شرکت مشترک است.شرکت دایملر اعلام کرده است که با دو شرکت ایران خودرو دیزل و گروه «ماموت» قراردادی امضا کرده که شرکت مشترکی تأسیس کنند و واحد تولید کامیون‌های بنز و قطعات قوای محرکه آنها را راه‌اندازی کنند.

البته در اطلاعیه ایران خودرو اشاره ای به گروه ماموت نشده است . آنگونه که پایگاه اطلاع‌رسانی ایران خودرو خبر داده دایملر به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده کامیون در جهان و ایران خودرو که بزرگ‌ترین خودروساز خاورمیانه به شمار می‌آید قصد دارند با تاسیس یک شرکت مشترک، از مزیت‌های نسبی یکدیگر استفاده کرده و ضمن تحکیم جایگاه خود، یک قطب تولید خودروهای تجاری در منطقه را ایجاد کنند. هلدینگ دایملر، مالک چندین شرکت تابعه و برند بزرگ خودروسازی همچون مرسدس بنز، مرسدس-آام گ و اسمارت با امضای یک تفاهم‌نامه، همکاری استراتژیک خود را برای ایجاد یک شرکت مشترک آغاز کردند.

شاید ترکیب گروه صنعتی ماموت که تجربه بسیار زیادی در ساخت کانتینر و همچنین ساخت کامیون های اسکانیا دارد با ایران خودرو دیزل که سابقه طولانی در زمینه تولید محصولات مرسدس بنز دارد . سبب به وجود آمدن یک گروه بسیار قوی صنعتی در منطقه خاورمیانه برای تولید کامیون شود . گویا قصد ثانویه مرسدی بنز هم همین است که پس از بازار ایران نیاز خاورمیانه و کشور های اطراف ایران را به کامیون را با تولیدات این شرکت مشترک تامین کند.

شاید پس از سال ها ایران خودرو راه درست را انتخاب کرده و به جای تولید تحت لیسانس به سوی همکاری مشترک رفته که سبب جذب سرمایه گذاری و تکنولوژی به شکل صحیح آن می شود .و می تواند یک گام صنعت خودرو ایران را به سمت جلو حرکت دهد.

هاشم یکه زارع مدیر عامل ایران خودرو در این زمینه گفته است : «گروه صنعتی ایران خودرو در دور جدید همکاری‌های بین المللی خود، رویکردی کاملا متفاوت با گذشته در پیش گرفته و بر حضور و سرمایه گذاری مشترک طرف مقابل تاکید دارد.»

اوبا بیان اینکه سرمشق گروه صنعتی ایران خودرو در همکاری‌های جدید، حفظ و ارتقای منافع ملی است، افزوده : «دایملر و شرکت بنز سابقه قابل اعتنا و اتکائی در همکاری با گروه صنعتی ایران خودرو داشته‌اند که این امر می‌تواند در مسیر پیش روی این دو خودروساز راهگشا باشد.»

«سرمایه گذاری مشترک برای تولید منطقه‌ای کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات قوای محرکه»، «تاسیس شرکت مشترک فروش کامیون‌های مرسدس بنز و قطعات آن‌ها در ایران» و همچنین خرید بخشی از سهام شرکت محور خودرو در کنار ایدم توسط دایملر از جمله مواردی به شمار می‌رود که در این تفاهم نامه مورد توافق قرار گرفته است.

علاوه بر این، دو طرف درصدد هستند سرمایه‌گذاری مشترکی برای فروش وسایل نقلیه تجاری و باری مرسدس داشته باشند. ضمن اینکه دایملر اعلام کرده برای تحقق این برنامه‌ها دفتر خود در تهران را در سه ماه نخست سال ۲۰۱۶ ایجاد می‌کند.

خودروساز آلمانی برای حوزه فروش و خدمات پس از فروش هم برنامه ریزی‌هایی انجام داده و اعلام کرده است: «دایملر با امضای سند همکاری، در حال شروع فرآیندی برای ورود مجدد و فراگیر به بازار ایران است. نخستین کامیون‌های مرسدس بنز با نام‌های آکتروس (Actros) و آکسور (Axor) را می‌توان پیش از پایان سال در ایران تولید و عرضه کرد.

ولفگانگ برنارد، عضو هیات مدیره دایملر آ. گ. نیز اظهار کرد: محصولات تجاری دایملر همیشه در ایران از محبوبیت برخوردار بوده است و در حال حاضر خودروهای تجاری از تقاضای بالایی در ایران برخودار هستند. بنابراین پس از لغو تحریم‌های ایران، ما در حال برنامه ریزی برای از سرگیری سریع کسب و کارمان در این بازار هستیم. امضای تفاهم نامه با شریک تجاریمان در ایران، پیش نیاز مهمی برای از سرگیری سریع این کسب و کار است.

تاریخ حضور بنز در ایران

اوج تعامل مرسدس بنز به دو دوره تاریخی در ایران بازمی گردد كه یكی پیش از انقلاب و دیگری طی هشت سال دولت اصلاحات است. پیش از انقلاب مرسدس بنز جدید ترین مدل هایش را در ایران تولید می كند و حتی برای افزایش سهم ساخت داخل، 30 درصد از سهام موتور سازی تبریز «ایدم» را می خرد. با این كار عملاً موتور های بنز در ایران تولید و به بنز آلمان صادر می شدند.

بنز قصد داشته با تولیدات ایران بازار قاره آسیا و بخشی از آفریقا را تامین كند. مابین سال های 1376 تا 1384 بنز دوباره مدرن ترین محصولاتش را در ایران تولید می كند و برای تولید سواری مرسدس بنز كلاس E و C با شركت ایران خودرو به توافق می رسد. این شركت در سال 1382 برای فروش و خدمات پس از فروش بنز های سواری شركت ستاره ایران را كه تمام سهامش در اختیار بنز آلمان بود تاسیس می كند. با تولید مرسدس كلاس E در سال 1385 ساخت بنز سواری در ایران آغاز می شود.

اما تولید كلاس C در ایران هیچ گاه عملی نمی شود. در سال 1386 با ایجاد تنش های سیاسی بین ایران و آلمان و همچنین بحث كاهش هزینه در دایملر بنز، دفتر این شركت با تعدیل گسترده نیرو در ایران مواجه می شود و دو طبقه معروف برج سایه كه عملاً مانند سفارتخانه آلمان بخشی از خاك این كشور محسوب می شد، فروخته می شود. شركت بنز در ادامه سهام ستاره ایران را در مقابل حدود یك میلیون دلار به ایران خودرو می فروشد و با این كار تولید سواری بنز در ایران كمرنگ و كمرنگ تر می شود. با بروز تنش بین دو كشور تولید كامیون هایی با ظرفیت بیشتر از 20 تن و سه محور در ایران متوقف می شود.

پس از این اتفاق هر روز حضور بنز در ایران كمرنگ تر می شود تا آنكه «زچه» مدیرعامل بنز از فروش سهام بنز در شركت ایدم تبریز خبر می دهد. وی علت این كار را زیان ده بودن كارخانه عنوان می كند اما برخی كارشناسان كاهش روابط سیاسی را دلیل اصلی ماجرا می دانند. چند ماهی از این تصمیم نمی گذرد كه فروش كامیون بنز به ایران از طرف بنز ممنوع می شود و پس از آن این شركت به كارمندانش اعلام می كند تا پایان سال 2010 دفتر بنز در ایران برای همیشه بسته می شود.

با تعطیلی دفتر بنز در ایران واردات مستقیم بنز سواری به ایران قطع می شود و بنز هم به ایران دیگر قطعه نمی فروشد و عملاً تمام خودروهای عمومی ایرانی مانند آمبولانس و خودروهای پلیس و آتش نشانی با مشكل خدمات پس از فروش مواجه می شوند. ایران خودرو دیزل بزرگ ترین شریك تجاری اش را هم از دست می دهد و تولید كامیون های مدرن بنز در این شركت قطع می شود.

منبع: اقتصاد نیوز

کد خبر 52544

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha