فقط خودروسازان مقصر آلودگی هوا نیستند

پرشین خودرو: وزیر صنعت، معدن و تجارت، روز گذشته و به بهانه روز هوای پاک از اجرای اجباری80 استاندارد جدید برای خودرو تا پایان سال 97 خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو، در روز هوای پاک شاخص آلودگی هوای تهران روی وضعیت ناسالم ایستاده است و عدد 123 را نشان می‌دهد.
شاید به‌ همین دلیل وزیر در این روز از اجرای اجباری80 استاندارد جدید برای خودرو تا پایان سال 97 خبر داده است. آماده‌سازی زیرساخت‌ها برای تولید خودروهای یورو5، جایگزینی اتوبوس‌های فرسوده، تولید موتورسیکلت‌های انژکتوری و ارائه تسهیلات به خودروهای هیبرید و برقی از دیگر مباحثی بود که وزیر صنعت برای آشتی دادن صنعت خودرو با محیط‌زیست مطرح کرد.
صحبت از افزایش تعداد استانداردهای اجباری در شرایطی مطرح می‌شود که تاکنون 53 استاندارد اجباری برای خودرو در کشور وجود دارد و پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان خودروسازان و واردکنندگان به سختی به رعایت آنها تن داده‌اند.
مثلا در تولید خودروهای یورو4 گرچه خودروسازان زیر بار آن رفتند اما به‌گفته کارشناسان از قطعات کم‌کیفیت استفاده می‌کنند که حداکثر تا شش‌ماه کیفیت خودرو را در سطح یورو4 نگه می‌دارد.
اکنون با‌توجه به اینکه همچنان بخش عظیمی از مسئولیت آلودگی هوا در زمستان بر عهده خودرو‌ها و موتورسیکلت‌های کاربراتوری در حال تردد در سطح شهر است، این پرسش مطرح می‌شود آیا وضع استانداردهای جدید می‌تواند به آشتی صنعت خودرو با محیط‌زیست منجر شود؟ همچنین این موضوع می‌تواند به افزایش کیفیت و امنیت خودروهای داخلی بینجامد؟
محمدبیاتیان، کارشناس اقتصادی معتقد است ورود خودروهای چینی یکی از عوامل آلودگی هواست.
وی افزود: «این موضوع زنگ خطری برای صنعت خودروسازی کشور است، زیرا سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد و در آلودگی هوا، تصادفات و ایمنی‌ها تاثیرگذار است.»
این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: «اگر فشاری که به خودروسازان داخلی برای بالا بردن کیفیت خودروها وارد می‌شود، برای جلوگیری از واردات خودروهای چینی اعمال می‌شد قطعا شاهد ورود این لوکس‌های به‌ظاهر باکیفیت نبودیم.»
بیاتیان تصریح کرد: «سال گذشته معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درخصوص توقف واردات خودروهای چینی به این شرکت‌ها اولتیماتوم داد و قرار شد با این شرط اجازه ورود به کشور را داشته باشند که حداقل 40درصد از این خودروها در داخل ساخته شوند، البته این موضوع به واقعیت تبدیل نشده است.»
وی در ادامه یادآور شد: «البته در حال حاضر با سیاستی که دولت برای مشارکت با برخی شرکت‌های اروپایی و فرانسوی در پیش گرفته است، امیدواریم شاهد واردات خودروهای باکیفیت و همچنین قیمت پایین باشیم تا از این طریق خودروهای بی‌کیفیت را از بازار خارج کنیم.»

سوخت نیز در آلودگی هوا مقصر است
با این اتفاق دیگر فرقی ندارد این موضوع تا چه حد كارشناسی شود، مهم این است نخستین متهم آلودگی هوا در كلان‌شهرها، وجود خودروهای داخلی است.
محمدرضا نجفی‌منش، عضو انجمن قطعه‌سازان با بیان اینكه مقصر اصلی آلودگی هوا سوخت‌های غیر استاندارد است، می‌گوید: «به‌طور مسلم میزان آلایندگی ارتباط مستقیمی با نوع سوخت دارد». در حال‌حاضر به سختی سوخت كشور را به یورو ۴ رساندیم، با این حال آمادگی داریم به سمت تولید خودرو بر مبنای سوخت یورو ۵ و ۶ حركت كنیم. هر زمانی كه سوخت موردنیاز تامین شود، خودروسازها و قطعه‌سازها آمادگی تولید و تحویل خودروها را با این سوخت دارند، همان‌طور كه در سند چشم‌انداز خودرو آمده است ما می‌توانیم این نیاز را برآورده كنیم.

روزنامه دنیای خودرو

کد خبر 66491

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha