برطرف شدن نواقص قراردادهای قبلی در قراردادهای جدید خودرویی

پرشین خودرو: قراردادهای خودرویی که در سال 95 بسته شده کاملا با قراردادهای پژو و سایر خودروساز ها در 30 سال گذشته تفاوت داشته و تاثیر مثبت آن بر اقتصاد کشور، در آینده نمایان می شود.

احمد نعمت بخش دبیر انجمن خودروسازان ایران، در گفت وگو با خبرنگار پرشین خودرو ضمن بیان این مطلب گفت: در قرارداد های جدید خودرویی تمام تجارب 30 سال گذشته مد نظر قرار گرفته و سعی شد دیگر اشتباهات قبلی تکرار نشود.

وی ادامه داد: در گذشته نقشه قطعات گرفته نمی شد و قیمت هر قطعه نا مشخص بود اما این تجربه برای قراردادهای جدید به کار آمد و در تمام قراردادهای بسته شده تا امروز، قیمت قطعات به صورت جز به جز گرفته شده و برای بومی سازی قطعات با توجه به نقشه و قیمت عمل خواهد شد.

دبیر انجمن خودروسازان تاکید کرد: در قراردادهای قدیمی بیشتر اوقات قیمت CKD را به ما ارزان می دادند تا ما برای خرید مشتاق شویم. در آن مقطع به موضوع خدمات و لوازم یدکی توجه نمی شد و متاسفانه برای دریافت این اقلام 100 تا 200 درصد گران تر از مبلغ واقعی پول پرداخت می شد.

وی اظهار داشت: دوستان ما بعد از تجارب آن سال ها متوجه شده اند که قیمت قطعات یدکی نباید بیش از 30 تا 40 درصد قیمت CKD باشد و این مهم نیز اتفاق مثبتی بود که در قراردادهای جدید به کار آمد.

نعمت بخش دریافت نقشه قطعات، انتقال دانش فنی و تشکیل جوینت ونچر با شرکای خارجی را از مهمترین اتفاقات قراردادهای پساتحریمی کشور دانست و افزود: امیدوارم تحریم ها هیچگاه برنگردد اما اگر یک درصد هم چنین اتفاقی رخ دهد به دلیل سرمایه گذاری های انجام شده توسط شرکت های اروپایی، هیچ گاه مانند قبل از کشور خارج نمی شوند زیرا هزینه کرده و برداشتی نکرده اند.

وی در مورد این مطلب که گفته می شود قرارداد نویسان با تجربه در کشور وجود ندارند خاطرنشان کرد: این مطلب را نمی توان قبول کرد زیرا تمام کاستی های قراردادهای گذشته در قراردادهای جدید بر طرف شده و این نشان می دهد که قراردادنویسان ما دارای تجربه و دانش خوبی برای نوشتن قرار دادهای کاری به نفع کشور هستند.

کد خبر 73485

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha