کد خبر 86800
۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۵:۳۶

پرشین خودرو: مراکز و مراجع معتبر آماری همواره به طور سالیانه رتبه‌بندی‌های گوناگونی در انواع زمینه‌ها برای شهرها و کشورهای اقصی نقاط این کره‌ی خاکی ارائه می‌کنند.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از نوآوران، مراکز و مراجع معتبر آماری همواره به طور سالیانه رتبه‌بندی‌های گوناگونی در انواع زمینه‌ها برای شهرها و کشورهای اقصی نقاط این کره‌ی خاکی ارائه می‌کنند. در همین راستا به سراغ معرفی جدیدترین فهرست ارائه‌شده برای کم‌استرس‌ترین شهرهای جهان رفته‌ایم.

این فهرست با توجه به معیارهای اصلی و مشخصی که به آن‌ها می‌پردازیم، تنظیم شده است. بر اساس جدیدترین آمار و اطلاعات جمع‌آوری شده، فهرستی از کم‌استرس‌ترین شهرهای جهان در سال گذشته ارائه شده است. در این رتبه‌بندی عواملی نظیر ترافیک، حمل و نقل عمومی، مساحت فضای سبز، شرایط اقتصادی، سلامت جسمی و روحی شهروندان نقش داشته‌اند که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم. در این فهرست، ۱۵۰ شهر قرار دارند که به ترتیب از کم‌استرس‌ترین شهرها به پراسترس‌ترین‌ها می‌رسند. در جدول یک، ده شهر کم‌استرس جهان قرار گرفته‌اند.

۱- اشتوتگارت (آلمان)

۲- لوکزامبورگ (لوکزامبورگ)

۳- هانوفر (آلمان)

۴- برن (سوئیس)

۵- مونیخ (آلمان)

۶- بوردو (فرانسه)

۷- ادینبورگ (اسکاتلند)

۸- سیدنی (استرالیا)

۹- گراتس (اتریش)

۱۰- هامبورگ (آلمان)

نکته‌ی قابل توجه در مورد ده شهر برتر، قرارگیری ۴ شهر از کشور آلمان است که به نوبه‌ی خود جالب است. از طرفی شهر سیدنی تنها شهر غیراروپایی ده مورد اول است.

پر استرس ترین شهرهای جهان

بدیهی است که در انتهای این فهرست شهرهای پراسترس جهان قرار دارند. در جدول دو نیز، ده شهر قرار دارند. جدولی که نام تهران را هم در آن می‌بینیم.

۱- بغداد (عراق)

۲- کابل (افغانستان)

۳- لاگوس (نیجریه)

۴- داکار (سنگال)

۵- قاهره (مصر)

۶- تهران (ایران)

۷- داکا (بنگلادش)

۸- کراچی (پاکستان)

۹- دهلی نو (هند)

۱۰- مانیلا (فیلیپین)

تهران ششمین شهر پراسترس جهان یا به عبارتی ۱۴۵ امین شهر کم‌استرس در جهان محسوب می‌شود. متاسفانه این آمار اصلا جالب نیست اما با توجه به سنجش معیارهایی مانند آلودگی هوا و سلامت جسمانی چندان هم دور از تصور نبود!

معیارهای انتخاب کم استرس ترین شهر های جهان

معیارهای شهری

تراکم جمعیت
میزان فضای سبز
کیفیت حمل و نقل عمومی
میزان ترافیک
امنیت
میزان روزهای آفتابی در سال

معیارهای آلودگی

آلودگی هوا
آلودگی صوتی
آلودگی نوری

معیارهای اقتصادی

میزان بیکاری
میزان درآمد
حقوق اجتماعی
قدرت خرید خانوارها

معیارهای مردمی

سلامت روانی
سلامت جسمانی
برابری‌های جنسیتی
برابری‌های نژادی

کد خبر 86800

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha