کد خبر 102048
۲۸ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۰:۴۰
قمه‌زنی عامل انتقال بیماری هپاتیت

پرشین خودرو: رئیس شبکه هپاتیت ایران هشدار داد: به طور قطع قمه زنی موجب انتقال بیماری هپاتیت می شود و مواردی از انتقال این بیماری از این طریق در شهرهای مختلف ایران و سایر کشورهای اسلامی هر سال گزارش می شود.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایرنا، رئیس شبکه هپاتیت ایران هشدار داد: به طور قطع قمه زنی موجب انتقال بیماری هپاتیت می شود و مواردی از انتقال این بیماری از این طریق در شهرهای مختلف ایران و سایر کشورهای اسلامی هر سال گزارش می شود.

سید موید علویان فوق تخصص کبد و هپاتیت افزود: با وجود اینکه بسیاری از علمای شیعه قمه زنی را نهی کرده اند اما هنوز در برخی نقاط دنیا و از جمله در برخی شهرهای ایران قمه زنی به خصوص در ایام سوگواری و شهادت حضرت امام حسین(ع) افرادی در شهرهای مختلف اقدام به قمه زنی می کنند و بارها مواردی از انتقال و ابتلا به بیماری هپاتیت B و هپاتیت C حتی در شکل حاد آن در بین این افراد مشاهده شده است.

وی گفت: بنده با انگیزه های دلی افرادی که اقدام به قمه زنی می کنند، کاری ندارم اما به عنوان یک پزشک فوق تخصص که بارها با موارد انتقال بیماری هپاتیت در بین افرادی که قمه زنی کرده اند، برخورد کرده ام، نسبت به انتقال این بیماری از طریق قمه زنی هشدار می دهم، در صحبتی که چندی پیش با دکتر شراره، بزرگترین استاد هپاتیت کشور لبنان نیز داشتم، او نیز نسبت به این موضوع در کشور لبنان گزارش هایی را اعلام کرد.

رئیس شبکه هپاتیت کشور افزود: مهمترین علت انتقال بیماری هپاتیت بر اثر قمه زنی،استفاده مشترک از قمه بین عزاداران است، به خصوص اینکه قمه زنی معمولا در محیط های شلوغ و غیر بهداشتی و در جاهایی که تجمع انسانی وجود دارد، انجام می شود و فرآیند قمه زنی و پاشیدن خود به اطراف نیز می تواند باعث انتقال بیماری هپاتیت به اطرافیان شود و حتی افرادی که قمه نمی زنند و در نزدیکی فرد قمه زن هستند نیز در معرض خطر قرار دارند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: توصیه اکید ما به مردم این است که برای حفظ سلامت خود و اطرافیان خود و پیشگیری از انتقال بیماری هپاتیت B و C در جامعه از قمه زنی خودداری کنند تا جامعه سالم تری داشته باشیم.

علویان افزود: با وجود این توصیه ها همچنان هر سال در ایام عزاداری با مواردی از انتقال بیماری هپاتیت در ایام عزاداری ها مواجه می شویم که علت آن قمه زنی است، پیشنهاد من این است که برای افرادی که به قمه زنی اقدام می کنند، پرونده ویژه سلامت تشکیل شود و قمه زنی به عنوان یک سابقه منفی در پرونده پزشکی آنها درج شود و سازمان انتقال خون نیز این افراد را برای اهدای خون قبول نکند.

وی گفت: در سال های گذشته با اقدامات بهداشتی از جمله واکسیناسیون هپاتیت B که در کشور انجام شد، میزان انتقال و موارد جدید این بیماری در کشور به شدت کاهش یافته است. شیوع این بیماری در ایران به زیر دو درصد رسیده و موارد جدید این بیماری بسیار کم شده است.

رئیس شبکه هپاتیت ایران ادامه داد: در مورد بیماری هپاتیت C نیز میزان شیوع این بیماری به زیر نیم درصد رسیده است و برنامه وزارت بهداشت و شبکه هپاتیت کشور این است که تا سال 1410 بیماری هپاتیت C را در کشور ریشه کن و حذف شود و بیماری هپاتیت B نیز کنترل جدی خواهد شد.

وی گفت: راه حل رسیدن به این هدف این است که علاوه بر اقدامات بهداشتی مانند واکسیناسیون و بهبود سطح بهداشت عمومی در جامعه، مردم نیز نسبت به روشهای انتقال این بیماری آگاهی پیدا کنند و نکات علمی را درباره انتقال این بیماری بدانند.

بیماری هپاتیت از طریق خون آلوده، تزریق مشترک و رابطه جنسی حفاظت نشده منتقل می شود بنابراین برای کنترل و پیشگیری از این بیماری باید از هر یک از این رفتارهای پر خطر در زندگی اجتناب کرد.

کد خبر 102048

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha