کد خبر 106140
۱۱ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۴۸
تشخیص بیماری با کمک چشم

پرشین خودرو: شبکیه که لایه حساس به نور را در قسمت پشتی چشم تشکیل می دهد، تنها مکانی در بدن است که می تواند نمایی بسته از رگ های خونی و اعصاب را بی نیاز از ایجاد برش به پزشک نشان دهد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از عصر ایران، از این رو، مراجعه منظم به چشم پزشک می تواند برای تشخیص زودهنگام برخی بیماری های مهم بسیار مفید باشد. در ادامه با برخی از این شرایط که از دید چشم پزشکان پنهان نمی مانند، بیشتر آشنا می شویم.

سرطان

معاینه چشم ممکن است زندگی شما را نجات دهد. چشم پزشکان می توانند هر چیزی از تومورهای مغزی تا سرطان های پستان و ریه که به چشم ها گسترش یافته اند را کشف کنند. برخی انواع خاص خونریزی در شبکیه می تواند نشانه ای از لوسمی یا سرطان خون باشد. چشم پزشک می تواند تومورهای مغزی را بر اساس تغییرات ایجاد شده در میدان دید بیمار شناسایی کند. همچنین، ملانوم بدخیم می تواند به پشت چشم حمله کند و این در شرایطی است که بیمار اغلب از آن آگاه نیست، مگر این که سرطان در مرکز میدان دید وی قرار بگیرد.

دیابت

خونریزی اندک در شبکیه ممکن است یکی از نخستین علائم دیابت نوع 2 باشد که نشانه ای از رتینوپاتی دیابتی است. در صورت عدم درمان، این شرایط می تواند به نابینایی منجر شود، اما مدیریت آن می تواند این خطر را به نصف کاهش دهد. با تشخیص زودهنگام رتینوپاتی دیابتی، ایجاد تغییرات در سبک زندگی، مانند مصرف غذاهای سالم‌تر و کاهش وزن می توانند به پیشگیری از آسیب بیشتر کمک کنند.

 

چشم

 


فشار خون بالا

آسیب دیدگی رگ های خونی از جمله تضعیف و باریک شدن شریان ها می تواند نشانه ای از فشار خون بالا باشد. برخی مطالعات بزرگ ارتباط بین بیماری قلبی و باریک شدن رگ های خونی کوچک در شبکیه را نشان داده اند. این ارتباطات به ویژه در افرادی بدون عوامل خطرآفرین سنتی بیماری قلبی قوی هستند.

بیماری ام‌اس

نوریت اپتیک - التهاب عصب بینایی - می تواند پیش درآمدی برای بیماری ام‌اس باشد که یک بیماری انحطاطی سیستم عصبی است. نوریت اپتیک در 75 درصد از بیماران مبتلا به ام‌اس رخ می دهد و در 25 درصد از موارد نخستین نشانه است. تشخیص نوریت اپتیک به معنای آن نیست که به بیماری ام‌اس مبتلا هستید و این شرایط می تواند در نتیجه عفونت یا دلایل دیگر نیز رخ دهد. بیماران مبتلا به نوریت اپتیک اغلب با تاری دید مواجه هستند، اما برخی افراد می توانند هیچ نشانه ای نداشته باشند.

آرتریت روماتوئید

حدود 25 درصد از بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید دارای مشکلات چشمی هستند. خشکی چشم شایع‌ترین شرایط محسوب می شود. اگر یک بیمار دو بار در سال یا سه بار طی 18 ماه با التهاب دردناک عنبیه یا ایریتیس مواجه شود، پزشک می تواند به آرتریت روماتوئید مشکوک شود. افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید که یک بیماری التهابی محسوب می شود و مفاصل بدن را تحت تاثیر قرار می دهد، دارای سطوح بالایی از مواد شیمیایی التهاب‌زا در خون خود هستند. گاهی اوقات این مواد در کنار مفاصل به کره چشم نیز وارد می شوند.

کد خبر 106140

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha