افزایش قیمت بلیت حمل و نقل عمومی برخلاف دستور سازمان حمایت است

پرشین خودرو: در حالی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان اعلام کرده است که قیمت بلیت‌های داخلی در سفرهای ریلی، زمینی و هوایی با افزایش همراه نخواهد بود، اما اعلام شده قیمت بلیت اتوبوس از ۲۵ اسفندماه سال جاری با افزایشی ۲۰ درصدی همراه است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، به تازگی عباس تابش – رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان – با تاکید بر این‌که قیمت بلیت‌های داخلی در سفرهای ریلی، زمینی، هوایی نسبت به سال گذشته تغییری نداشته است، اعلام کرد که به سازمان هواپیمایی نیز تذکر داده شده تا قیمت‌ها نسبت به شهریورماه هیچ تغییری نداشته باشد و هرچه سریع‌تر نیز تکلیف پروازهای چارتری تعیین شود. نکته قابل اشاره در ارتباط با این صحبت‌ها اما عدم افزایش قیمت بلیت قطار و هواپیما در نوروز سال ۱۳۹۸ و افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس از ۲۵ اسفندماه سال جاری است.


بلیت هواپیما

طبق اعلام سازمان هواپیمایی کشوری و انجمن شرکت‌های هواپیمایی قیمت بلیت هواپیما در نوروز ۱۳۹۸ افزایش نخواهد یافت و در حال حاضر نیز برنامه‌ای برای افزایش قیمت بلیت‌ها در سال ۱۳۹۸ وجود ندارد و دامنه نرخ بلیت پروازهای داخلی خطوط هوایی کشور مطابق با آنچه در آذرماه سال ۱۳۹۷ تعیین شده است برای نوروز سال ۱۳۹۸ اعمال خواهد شد.

متقاضیان پرواز می‌توانند از طریق سایت شرکت‌های هواپیمایی و آژانس‌های مسافرتی نسبت به بلیت سفر خود اقدام کنند و اگر قصد دارند بلیت خود را از طریق سایت‌های اینترنتی خرید کنند حتماً باید با راستی‌آزمایی نسبت به معتبر بودن سایت مربوطه اطمینان حاصل نمایند و بلیتی با قیمت بالاتر از نرخ تعیین شده در سایت انجمن شرکت‌های هواپیمایی و سایت شرکت‌های هواپیمایی کشوری خریداری نکنند و هرگونه تخلف در این رابطه را از طریق مراجع مختلف مربوطه پیگیری نمایند.

بلیت قطار

در مورد قیمت بلیت قطار در نوروز سال ۱۳۹۸ باید خاطر نشان کرد که طبق اعلام راه‌آهن قیمت بلیت‌های پیش فروش شده از تاریخ ۲۴ اسفندماه سال ۱۳۹۷ تا ۱۶ فروردین‌ماه سال آتی که معادل ۱۰ هزار نفر صندلی ایجاد شده است افزایش قیمتی نخواهد داشت. قیمت بلیت قطار از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۷ هیچ‌گونه افزایش قیمتی نداشته و در تیرماه سال جاری با مجوز کارگروه ستاد تنظیم بازار افزایش ۱۰ درصدی پیدا کرد و قیمت بلیت قطار در ایام نوروز پیش‌رو افزایش قیمتی نخواهد داشت. متقاضیان بلیت قطار نیز در صورت مشاهده هرگونه تخلف با اطلاع به نهادهای نظارتی تعیین شده می‌توانند موضوع را به صورت شبانه‌روزی گزارش کنند تا با متخلفان برخورد شود.

بلیت اتوبوس

نکته قابل تأمل اما موضوع مربوط به قیمت بلیت‌های داخلی در سفرهای زمینی است که طبق گفته رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان نباید با افزایش قیمتی نسبت به سال گذشته همراه باشد. به تازگی پیش فروش نوروزی بلیت اتوبوس آغاز شده که طبق اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کشور با افزایش ۲۰ درصدی از ۲۵ اسفندماه سال جاری همراه خواهد بود.

نکته دیگر در مورد افزایش قیمت بلیت اتوبوس این‌که قیمت‌ها در سال آتی پس از ایام نوروز کاهش پیدا نمی‌کند و به صورت یکپارچه در طول سال با افزایش ۲۰ درصدی همراه خواهد بود. مسأله‌ای که طبق سالیان گذشته به گونه دیگری اعمال می‌شد و پس از افزایش قیمت در نوروز شاهد کاهش قیمت‌ها پس از این ایام بودیم و مجدداً قیمت‌ها از تابستان با رشد همراه می‌شد.

حال پرسش مطرح شده این است که علی‌رغم اعلام رئیس سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان مبنی بر اینکه بلیت‌های داخلی در سفرهای زمینی نسبت به سال گذشته با تغییری همراه نیست، به چه علت شاهد افزایش ۲۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس از تاریخ ۲۵ اسفندماه سال جاری هستیم و آیا این سازمان می‌تواند از افزایش قیمت‌ها ممانعت به عمل آورد؟

کد خبر 111418

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha