کد خبر 125460
۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۰۳
تعداد فروش خودرو سود و زیان را مشخص نمی‌کند

فولکس واگن به ازای فروش هر خودرو در سال 2020 به میزان 489 دلار زیان دیده و به ازای فروش هر پورشه 11,800 دلار سود کرده و برای همین نمی توان تعداد فروش خودرو را ملاک قرار داد.

به گزارش پرشین خودرو، برای اندازه گیری میزان موفقیت یک خودروساز و اندازه گیری سود و زیان آن، فقط آمار تعداد فروش محصولات آن شرکت کافی نیست.

این که گفته شود ویروس کرونا برای همه ی خودروسازان دنیا چالشی بزرگ بوده سخنی به گزاف نیست و برای روشن شدن وضعیت مالی شرکت های خودروساز، شاید بهتر باشد که به طور دقیق مشخص شود که هر خودروساز به طور دقیق به ازای هر خودرو و به ازای هر محصول چه عملکردی داشته است.

یکی از پژوهش های دقیقی که در این زمینه انجام شده،‌ در وبسایت Handelsblatt‌ منتشر شده است. این پژوهش نشان می دهد که هر خودروساز چگونه پاندمی کروناویروس را مدیریت کرده و در تراز مالی آن شرکت چه تأثیراتی داشته است. آن چه تا به حال بین خودروسازان مرسوم بوده سود و زیان کلی شرکت محاسبه و گزارش شده اما در پژوهش هندلزبلات، آمارهای سود و زیان به ازای هر خودرو محاسبه شده است. برای مثال در گزارش های مالی ذکر می شود که فولکس واگن از ابتدای سال 2020 تا به حال 28 درصد کاهش فروش داشته است اما به عدد به تنهایی گویا عملکرد نیست و به هیچ عنوان انعکاس دهنده وضعیت تولید، وضعیت بازدهی و بهره وری، راه های تأمین گردش مالی و از این قبیل موارد نیست.

 

فروش خودرو

 

در گزارش هندلزبلات این نکته توجه را جلب می کند که فولکس به ازای هر خودرویی که فروخته 415 یورو (489 دلار) زیان دیده است در مقایسه فروش تویوتا هم در همین مدت تقریباً 29 درصد کاهش داشته امابه ازای هر خودرو 533 یورو (628دلار) سود برده است. ب ام و هم به ازای هر خودرویی که در این مدت فروخته 1100 یورو (1300 دلار) از دست داده و این رقم برای مرسدس بنز 600یورو (700دلار) بوده است.

برند پورشه که متعلق به گروه خودروسازی فولکس واگن است به ازای هر خودرویی که فروخته 10 هزار یورو 11,800‌ دلار سود برده است و در مقایسه تسلا به ازای هر خودرو 3000 یورو (3500دلار) سود کرده است. البته بخشی از این سود را باید به قوانین آلایندگی آمریکا هم نسبت داد.

دکتر فردنیناد دادنهوفر Ferdinand Dudenhöffer هدایت این پژوهش را برعهده داشته که یکی از کهنه کاران صنعت خودرو است و بنیانگذار و رئیس مرکز تحقیق صنعت خودروی دانشگاه Duisburg-Essen. است.

منبع: سایپا

کد خبر 125460

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha