کد خبر 128603
۱۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۴۲
نشست سران فولکس برای رفع بحران

بعد از درخواست مدیر عامل گروه خودروسازی فولکس واگن به رأی اعتماد مجدد، این گروه خودروسازی آلمانی به دنبال اجتناب از بحران است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از سایپانیوز، در نشست سران گروه خودروسازی فولکس واگن در روز سه شنبه، از تمدید احتمالی قرار داد هربرت دییس،‌ مدیر عامل فعلی اجتناب به عمل آمد تا از پدیدار شدن بحران رهبری در این گروه خودروسازی جلوگیری شود.

اوایل هفته جاری، دییس برای انجام اصلاحات مد نظرش به نوعی با مطرح کردن تمدید قراردادش تقاضای رأی اعتماد کرده است این در حالی است که به زعم رویترز، سهامداران کلیدی با تمدید قرارداد او مخالف هستند. البته فولکس واگن از اظهار نظر خودداری می کند.

رویترز از قول فرد آشنا با موضوع نوشته است: «کمیته اجرایی، تحت فشار هیچ تصمیمی نمی گیرد و هیچ عجله ای هم وجود ندارد.»

کمیته اجرایی به ریاست هانس دییتر پوتش Hans Dieter Poetsch تشکیل می شود که در آن «ولفگنگ پورشه» و «هانس میشل پییش» هم حضور داشته و کنترل اکثریت آرای را خانوادگی در دست دارند و «برنارد اُسترلوه» رئیس کار (معاون نیروی انسانی گروه) است.

 

فولکسپیش از نشست سران گروه در روز سه شنبه، دییس سرفصل اهداف در افق دید برای انجام اصطلاحات در کمپانی را شرح داده بود و دلیل عدم توفیق را به عدم همکاری مدیران منابع انسانی نسبت داده بود.

سخنگوی شرکت هولدینگ اتومبیل پورشه که بالاتری رأی اکثریت را در گروه فولکس واگن دارد پیش از شروع نشست گفته بود: «خانواده ها به حمایت از دییس ادامه می دهند.»

دییس از سال 2015 با جدایی از ب ام و به گروه فولکس واگن پیوسته و کمک بزرگی به این گروه بعد از رسوایی دیزلی کرده و حالا هم یک برنامه بسیار بزرگ 73 میلیارد یورویی (87 میلیارد دلاری) برای اصلاحات سرمایه گذاری در خودروهای برقی را ارائه کرده است.

تحلیل گران می گویند اعمال اصلاحات در جایی که نمایندگان کارگری نیمی از صندلی های هیئت مدیره را در اختیار دارند و 20 درصد از سیاستمداران محلی هم رأی تعیین کننده دارند، کار آسانی نیست چون به راحتی مانع انجام پیشنهاد های راهبردی می شوند.

ارندت ایلنگورست Arndt Ellinghorst از تحلیلگران برنشتاین روز قبل از نشست گفت: «این کمپانی خاص ترین و خیره کننده ترین برندهای جهانی را در اختیار دارد، از لحاظ مقیاس، می تواند هر فناوری را که تشخیص می دهد، به اجرا بگذارد، قدرت نوآوری آن طوری است که می تواند نسبت به همه خودروسازان پیشدستانه حرکت کند. تنها ضعفی که دارد، حاکمیت بنگاهی corporate governance درست است.»

وی در ادامه می گوید: «نباید توهم وجود داشته باشد، در دگردیسی با این عظمت همیشه تضاد و درگیری به وجود می آید. چه مدیر عامل جدید باشد چه نباشد، مسئله به قوت خود باقی است، هر مدیر عاملی به حمایت سهامداران اصلی فولکس واگن،‌ یعنی خانواده پورشه نیازمند است.»

ارزش کنونی فولکس واگن در بازار سهام 77.2 میلیارد (92.4 میلیارد دلار) است،‌ که خیلی پایین تر از رقیب اصلی آن یعنی تویوتا موتور به ارزش 155.7 میلیارد دلار است و با تسلای 555 میلیارد دلاری قابل مقایسه نیست.

این در حالی است که تعداد فروش جهانی فولکس واگن در سال گذشته آن 10.96 میلیون دستگاه بوده است و با اختلاف کمی تویوتا 10.74 میلیون دستگاه در دنیا فروخته و تعداد فروش تسلا رقم خنده دار 367,500‌ دستگاه است.

تعداد کارکنان گروه خودروسازی فولکس واگن 671,205 نفر تا پایان سال 2019 بوده در حالی که تویوتا 359,542 نفر و تسلا 48,016 نفر است.

به طور مرسوم، کمپانی های آلمانی قرارداد مدیران هیئت مدیره را به طور عمدی فقط یک سال قبل از انقضا تمدید می کند. اما دییس از این موضوع تمدید قرارداد به عنوان بهانه ای استفاده کرد تا نشان دهد چه کسی مانع انجام اصلاحات می شود. از جمله تلاش دییس برای منصوب کردن آرنو انتلیتز Arno Antlitz به عنوان قائم مقام مالی مدیر عامل و توماس شمال Thomas Schmall ‌ قائم مقام تدارکات با مقاومت معاون منابع انسانی مواجه شده است. مدیران منابع انسانی به جای تأیید افراد منصوب شده مدیر عامل اصرار به تأیید «راه حل بسته» package solution دارند که به قول خودشان «هارمونی» بیشتری دارد.

اُسترلوه هم به صراحت گفته است که با تمدید زودهنگام قرارداد مخالف است. وی در یک پست لینکدین گفته است هیچ جنگی در باره انتصاب ها وجود ندارد اما هیچ یک از اعضای هیئت نظارت به طور رسمی مورد مشورت قرار نگرفته اند.

دییس هم درماندگی خود را در پست لینکدین به زبان آورده و نوشته است: «زمانی که کارم را در ولفسبورگ شروع کردم، سعی داشتم سیستم فولکس واگن را تغییر دهم می خواستم ساختار قدیمی شده را بشکنم و دوباره کمپانی را از نو چابک و مدرن بسازم.» وی در ادامه نوشته است: «با حمایت افرادی که مثل خودم انگیزه بالای دارند، در چند موضوع موفقیت هایی به دست آوردم، اما در برخی موضوع ها موفق نبودم؛ مهمترین آن تغییراتی بود که در مقر اصلی در ولفسبورگ مد نظرم بود.»

کد خبر 128603

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha