کد خبر 128819
۱۹ آذر ۱۳۹۹ - ۱۲:۵۰
قیمت گذاری را به خودروسازان بسپارید

ایران خودرو و سایپا قرار است به زودی محصولات جدیدی را روانه بازار کنند. شاهین سایپا در سال ۹۱ قرارداد آن بسته شد و قرار بود در سال ۹۵ این خودرو به تولید برسد. با تغییر مدیریت‌ها که اتفاق افتاد تولیدی آن صورت نگرفت. محصولی که در آن زمان کاملا به روز بود با ۴ سال تاخیر در حال تولید است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از گسترش نیوز، سعید مدنی، مدیرعامل پیشین سایپا، در یادداشتی نوشت: بحث مهم درباره این محصولات قیمت آن ها است. قیمت هایی که برای این خودروها در نظر گرفته شده 170 الی 180 میلیون تومان است. این قیمت‌ها معقول است ولی در بازار به خاطر این که قیمت تکلیفی وجود دارد نرخ‌ها متفاوت می‌شود. بنابراین اگر خودروسازان بخواهند رشد کنند باید قیمت‌ها در حدی که بازار کشش دارد در نظر گرفته شود. در این صورت افزایش قیمت اتفاق نخواهد افتاد و هم خودروسازان می‌توانند حاشیه سود داشته باشند.

 

بازار خودروخودروهای جدید مانند دنا پلاس حدود 200 میلیون تومان قیمت داشت ولی در بازار تا 600 میلیون تومان رفت. نه این قیمت هایی که توسط کارخانه‌ها اعلام می‌شود معقول است و نه آن 600 میلیون تومان! به دلیل این که قیمت فیکس می‌شود هجوم برای خرید وجود دارد چون مردم می‌دانند به یک حاشیه سود خواهند رسید.

داستان قیمت‌گذاری خودروسازان را باید از بازار کاملا جدا کرد. به همین دلیل است که قیمت‌ها در بازار به شدت افزایش پیدا می‌کند. زیرساخت‌های اقتصاد کشور ایجاب می‌کند که قیمت‌ها در بازار بالا برود در غیر این صورت خودروسازان در این قضیه نقشی ندارند. اگر قیمت‌ها دست خودروسازان باشد نرخ‌ها تا این حد در بازار بالا نمی‌رود. در نتیجه حاشیه سود به‌دست آمده توسط خودروسازان نیز صرف افزایش تولید می‌شود.

کد خبر 128819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha