چند وقت یک بار روغن موتور خودرو را تعویض کنیم؟

زمان تعویض روغن موتور به نوع خودرو،نحوه و مکان رانندگی بستگی دارد.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از باشگاه خبرنگاران، اکثر افرادی که خودرو دارند این سوال برایشان پیش آمده که هر چند وقت یکبار باید روغن موتور را تعویض کرد که در پاسخ باید گفت این موضوع به نوع خودرو، همراه با نحوه و مکان رانندگی بستگی دارد. در اینجا چند نکته در مورد اینکه چند وقت یکبار باید روغن موتور خودرو را تعویض کرد و اینکه اگر دیر به دیر اقدام به تعویض کنید چه اتفاقی می‌افتد، آورده شده است.

روغن موجود در موتور اتومبیل برای روان نگه داشتن قطعات ماشین ضروری است یعنی هدف دوگانه استفاده از روغن موتور روان سازی تمام قطعات فلزی و جلوگیری از گرم شدن بیش از حدموتور است. با گذشت زمان، روغن کهنه شده و اثر آن کمتر می‌شود. اگر برای مدت طولانی تعویض آن به تعویق بیافتد، خودرو در معرض آسیب جدی خواهد بود.

بیشتر بخوانید: علت صدای چرخ جلو ماشین هنگام دور زدنیکی از مهمترین موضوعات در زمینه سرویس و نگهداری خودرو، کنترل روغن موتور است. روغن موتور طی کارکردی معین خاصیت‌های خود را از جمله خاصیت چسبندگی را از دست داده کارآیی لازم را برای روانکاری یا جذب کثیفی‌ها و ذرات معلق نخواهد داشت بنابراین ضروری است که روغن موتور طی دوره‌های زمانی مشخصی تخلیه و سپس روغن جدید به موتور ریخته شود.

تعویض روغناینکه چند وقت یک بار نیاز به تعویض روغن است، به نوع خودرو بستگی دارد زیرا تمام وسایل نقلیه یکسان نیستند، حتی شرایط مختلف می‌توانند فرکانس نیاز به تعویض روغن را تغییر دهند.

بهترین زمان برای تعویض روغن، در کتابچه راهنمای کاربر آورده شده است. هر سازنده‌ای برای وسایل نقلیه خود فواصل خدماتی متفاوتی را پیشنهاد کرده است. این فاصله می‌تواند تا ۵ هزار کیلومتر باشد، اگرچه بسیاری از تولیدکنندگان فواصل بالاتر از ۵ هزار کیلومتر را توصیه می‌کنند.

همچنین رعایت توصیه‌های سازنده در مورد نوع روغن استفاده شده ضروری است. اگر در یک محیط آلوده رانندگی می‌کنید، خواه یک شهر باشد یا یک جاده، ممکن است لازم باشد روغن خود را بیشتر از زمان معمول عوض کنید تا روغن آن تمیز بماند و مطمئن شوید که آنطور که باید کار می‌کند. اگر در شرایط شدید مانند گرمای زیاد، سرمای بسیار زیاد رانندگی کنید، همین امر صادق است.

بهترین راه برای دانستن اینکه آیا به تعویض روغن نیاز دارید، بررسی روغن است. این کار را با بیرون کشیدن قطره آب موجود در زیر کاپوت و نگاه کردن به رنگ روغن انجام ‌دهید. روغن تازه دارای رنگ کهربایی و طلایی است، اما به مرور زمان به تدریج رنگ آن تیره می‌شود.

اگر روغن موتور بسیار تیره و به اصطلاح لجنی شد، نشانگر این است که خودرو نیاز به تعویض روغن دارد. در هنگام رانندگی نیز می توان فهمید که چه زمان باید روغن موتور را تعویض کرد، هنگام رانندگی به دنبال نشانه‌هایی از مشکلات جدی‌تر مانند موتور گرم یا بیش از حد گرم، کاهش عملکرد یا کاهش مصرف سوخت باشید.

دشوار است که بفهمید هر چند وقت یک بار باید روغن موتور را تعویض کنید.

همیشه توصیه‌های سازنده را دنبال و به یاد داشته باشید که بهتر است روغن موتور را کمی زودتر از موعد عوض کنید.
 

کد خبر 128933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha