دلایل افزایش قیمت 53 و 40 درصدی روغن موتور دیزلی و بنزینی

بر اساس تصمیمات یکصد و نهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار و با مسئولیت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان مقرر شد قیمت روغن موتور دیزلی و بنزینی به ترتیب 53 درصد و 40 درصد نسبت به نرخ اردیبهشت ماه سال گذشته افزایش یابد.

به ‌گزارش پرشین خودرو، قیمت جدید روغن موتور به منظور جلوگیری از هرگونه افت در تامین و بروز کمبود این کالا در سطح بازار و حفظ وضعیت حداقلی تا پایان سال جاری بوده است .

این تصمیم به منظور جلوگیری از هرگونه افت در تامین و بروز کمبود انواع روغن موتور در سطح بازار و حفظ وضعیت حداقلی تا پایان سال جاری توسط شرکتهای تولید کننده بوده است.

افزایش بیش از 117 درصدی نرخ ارز نیمایی از عوامل افزایش هزینه‌های تولید روغن موتور بنزینی و دیزلی شرکت‌ها در آبان ماه نسبت به متوسط نرخ های سال گذشته بوده است.

به طوری که لوبکات ماده اولیه و اصلی تولید روغن موتور معادل 84 درصد، مواد افزودنی و روغن پایه وارداتی معادل 100 درصد، حقوق و دستمزد 25 درصد، هزینه بسته بندی 130 درصد، مواد افزودنی 61 درصد، آیزوریسایکل 98 درصد و روغن پایه وارداتی 65 درصد رشد داشته است.

توافقات انجام شده درخصوص افزایش قیمت، با همراهی و تعامل چهار پالایشگاه روغن سازی بهران، ایرانول، پارس و سپاهان انجام شده است.

برخی از محصولات تولیدی این شرکت ها مانند لوبکات و روغن پایه در بورس کالا عرضه می‌شود که قیمت گذاری این اقلام مطابق با ضوابط قانونی تابع مقررات بورس بوده و سود آن بر اساس ضوابط قیمت گذاری کالاهای تولید داخل مصوبه هیئت تعیین و تثبیت قیمت ها نمی باشد.

سازمان حمایت بر وضعیت تامین، توزیع، عرضه و نیز قیمت انواع محصولات روغن موتور در سطح عرضه نظارت مستمر دارد.
 

کد خبر 128952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha