کد خبر 130521
۱۶ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۳
 خودرو باز هم موتور «رشد» شد

با اعلام مرکز آمار ایران، رشد اقتصادی کشور در بخش صنعت طی پاییز و همچنین ۹ ماهه امسال، مثبت شده است، موضوعی که به نظر می‌رسد دلیل اصلی آن، بهبود روند تولید خودرو است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، طبق آمار، رشد بخش صنعت طی 9 ماه امسال 8/ 0درصد بوده و برای پاییز نیز رشد 1/ 3 درصدی به ثبت رسیده است.

این در حالی است که در 9 ماه سال گذشته میزان رشد بخش صنعت در سال گذشته منفی 8/ 1 درصد بود و در پاییز نیز منفی 9/ 0درصد. با توجه به بهبود روند تولید خودرو طی سال جاری، به نظر می‌رسد خودروسازی نقش عمده‌ای در بهبود رشد بخش صنعت داشته است.

خودروسازی ایران در سال 97 تحریم شد تا آمار تولید آن نسبت به سال 96 حدود 40 درصد افت کند. در سال 98 اوضاع کمی بهتر شد، تا جایی که تیراژ خودروهای داخلی اندکی رشد را در مقایسه با 97 به خود دید، هرچند نسبت به سال 96 بالغ بر 30 درصد کمتر بود. در سال 99 نیز خودروسازان توانستند با گذر از شوک‌های ابتدایی تحریم و با تکیه بر نتایج حاصل از داخلی‌سازی و همچنین بهبود نقدینگی (ناشی از سه مرحله افزایش قیمت محصولات)، تولید را بیشتر بالا ببرند.

 

خط تولیدطبق آخرین آمار اعلامی از سوی وزارت صمت، تولید خودرو در کشور تا پایان بهمن، بالای 910 هزار دستگاه رسیده است که 19 درصد رشد را نسبت به 11 ماه سال 98 نشان می‌دهد. مقایسه آمار تولید خودرو در 9 ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته نیز نشان می‌دهد تیراژ چیزی حدود 26 درصد رشد کرده است. با توجه به این رشد، مشخص است که خودروسازی نقشی محوری در مثبت شدن رشد بخش صنعت در 9 ماه امسال و در مقایسه با بازه زمانی مشابه سال گذشته داشته است.

تولید خودرو در پاییز 99 نیز بالغ بر 225 هزار دستگاه بوده که در مقایسه با فصل مشابه 98 با رقم حدود 196 هزار دستگاهی، رشد حدودا 15 درصدی را نشان می‌دهد، بنابراین با توجه به رشد تولید خودرو چه در پاییز و چه در 9 ماهه امسال (نسبت به بازه‌های زمانی مشابه 98)، مشخص می‌شود خودروسازی باز هم در نقش موتور محرک بخش صنعت ظاهر شده است.

صنعت خودرو پیش تر نیز نقش محوری خود در رشد تولید ناخالص داخلی را نشان داده بود، به خصوص در سال 93. بهار سال 93 بود که اقتصاد ایران پس از چند فصل منفی، بالاخره مثبت شد و خودروسازی به‌عنوان دومین صنعت بزرگ کشور، یکی از ارکان اصلی این اتفاق مهم لقب گرفت. در آن مقطع اعلام شد که اقتصاد ایران در بهار 93 حدود 6/ 4 درصد رشد داشته و در بین تمام عوامل تاثیرگذار، خودروسازی نقش موتور محرک را در این ماجرا ایفا کرده بود. در دوران تحریم نیز صنعت خودرو یکی از دلیل اصلی کاهش رشد اقتصادی بود، به خصوص در سال 97 (سال نخست تحریم). با توجه به نقش محوری خودروسازی در رشد اقتصادی کشور، بدون شک در صورت لغو تحریم‌ها، این صنعت باز هم کمک بزرگی به بهبود «این رشد» خواهد کرد.

کد خبر 130521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha