کد خبر 136242
۱۳ دی ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۲
 تولید دوگانه‌سوزها نصف شد

آمار جدید وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد خودروهای دوگانه‌سوز همچنان روندی نزولی در تولید دارند، آن هم در شرایطی که گویا دولت به دنبال توسعه سوخت گاز در خودروها است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از دنیای اقتصاد، حدودا سه هفته پیش بود که مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌‌‌های نفتی ایران از برنامه دولت برای کاهش مصرف روزانه 10 میلیون لیتر بنزین خبر داد و اعلام کرد یکی از زیرشاخه‌های آن، توسعه سوخت گاز در خودروها است. جلیل سالاری با بیان اینکه خودروسازان تمایلی به تولید خودروهای پایه گازسوز ندارند، تاکید کرد که یکی از دلایل این بی‌علاقگی، مساله قیمت است.

این اظهارات پس از آن بود که شرکت ملی پخش فرآورده‌‌‌های نفتی قرارداد تولید 45 هزار خودروی پایه گازسوز را با یکی از شرکت های خودروساز داخلی امضا کرد.خودروسازان به‌خصوص طی یک دهه گذشته نشان داده‌اند تمایل چندانی به تولید محصولات گازسوز ندارند، آن هم در حالی که چند سال قبل‌تر و در دهه 80، به اجبار در مسیر تولید انبوه این مدل خودروها قرار گرفتند. در آن دوران، دولت که بنزین را نیز سهمیه‌بندی کرده بود، خودروسازان را به تولید محصولات گازسوز وا داشت. اصرار دولت در این ماجرا به حدی بود که قصد داشت حتی خودروهای مونتاژی را نیز دوگانه‌سوز کند، هرچند این موضوع با مخالفت شرکت‌های خارجی مادر مواجه شد. در نهایت نیز تب گازی دولت در خودروسازی خوابید، به نحوی که از اواخر دهه 80 به بعد، تولید خودروهای گازسوز رو به افول رفت.

در کنار خودروسازان، بسیاری از شهروندان نیز که رفته‌رفته به قیمت‌های جدید بنزین عادت می‌کردند، عطای خودروهای گازسوز را به لقایش بخشیدند، چه آنکه خودروهای موردنظر علاوه بر مشکلات فنی، با چالش دیگری به نام کمبود جایگاه‌های سوخت به‌خصوص در زمستان نیز مواجه بودند. حالا نیز طبق آنچه در آمار انجمن خودروسازان ایران (به نقل از وزارت صمت) آمده، تنها سه مدل خودرو علاوه بر بنزین‌سوز، به صورت دوگانه‌سوز نیز تولید می‌شود و به نظر می‌رسد بخشی از آنها تاکسی هستند.طبق آمار منتشره، تنها ایران‌خودرو محصول دوگانه‌سوز تولید می‌کند و سایپا مدت‌هاست تولیدی در این بخش ندارد. طی 9 ماه امسال، در مجموع تنها 9 هزار و 102 دستگاه خودرو سواری دوگانه‌سوز در کشور تولید شده است. مقایسه این آمار با تیراژ دوگانه‌سوزها در 9 ماه سال گذشته، نشان از افت تولید 50 درصدی این خودروها دارد.

بر اساس آمار منتشره از سوی انجمن خودروسازان ایران، بیشترین میزان تولید در بین خودروهای دوگانه‌سوز در 9 ماه امسال، به سمند تعلق دارد. در بازه زمانی تحت بررسی، 6 هزار و 313 دستگاه سمند دوگانه سوز در ایران‌خودرو تولید شده که نسبت به 9 ماه سال گذشته افت بیش از 31 درصدی را تجربه کرده است. در این مدت همچنین 2هزار و 605 دستگاه پژو 405 دوگانه‌سوز به تولید رسیده که افت بیش از 15 درصدی را حکایت می‌کند.در نهایت اما تنها 184 دستگاه پژو پارس در 9 ماه امسال به تولید رسیده که این موضوع نشان می‌دهد خودروی موردنظر نیز احتمالا تا چندی دیگر از سبد دوگانه‌سوزها حذف خواهد شد.

کد خبر 136242

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha