3 شرط واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی

رئیس سازمان خصوصی سازی امکان واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی را امری ممکن دانست و اعلام کرد: واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی سه پیش‌شرط دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

به گزارش پرشین خودرو، حسین قربانزاده با اعلام این موضوع و در تشریح سه شرط واگذاری ایران خودرو و سایپا به بخش خصوصی، گفت: آزادسازی سهام دولتی در وثیقه بانکها، اختصاص سهام درونی خودروساز‌ها به بازپرداخت تسهیلات، اصلاحات و شفافیت مالی این شرکت‌ها و عرضه بلوکی سهام، سه شرط واگذاری خودروسازان به بخش خصوصی است.

وی با بیان اینکه، ایران خودرو و سایپا زیر مجموعه وزارت صمت و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) است، افزود: این دو خودروساز در سال‌های گذشته، وام‌هایی دریافت کرده اند و برای ضمانت وام هایشان سهام دولتی را در وثیقه بانک‌ها قرار دادند که تاکنون تسویه نشده است بنابراین سازمان خصوصی سازی تا آزادسازی وثیقه، امکان عرضه سهام این دو خودروساز را ندارد.

وی با اشاره به سهام‌ دولتی ۵ درصدی ایران خودرو و ۱۷ درصدی سایپا تصریح کرد: به غیر از سهام‌ وثیقه‌ای، این دو خودروساز سهام‌ درون سازمانی هم دارند که باید همراه با سهام دولتی واگذار شود.

قربانزاده اضافه کرد: سهام درونی ۳۵ تا ۴۰ درصدی این دو شرکت به اضافه سهام برخی شرکت‌ها که وکالت فروش به دولت را داده اند مثل صندوق بازنشستگی کشوری باید با سهام وثیقه نزد بانک‌ها تجمیع شود که متقاضی انگیزه بیشتری برای خرید سهام داشته باشد.

وی با اشاره به اقدامات اولیه سازمان خصوصی سازی برای آمادگی عرضه سهام ایرانخودرو و سایپا گفت: کار اصلی با وزارت صمت و خودروسازان است تا رفع توثیق شود و اگر آزاد سازی صورت گیرد مسلما تا شهریورماه سال جاری، دو خودروساز خصوصی می‌شود.

کد خبر 137610

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha