برخوردهای سیاسی با مصوبه شورای اقتصاد در خصوص دوگانه سوز کردن خودروها

در یک نشست خبری مجمع فعالان صنعت سی‌ ان جی با تشریح جزئیات طرح دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی مزیت‌ها، موانع و راهکارهای تسریع در اجرای آن ارائه شد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، نوید خاصه باف عضو مجمع فعالان صنعت سی.ان.جی کشور، هدف از برگزاری این نشست را مصوبه شورای اقتصاد در سال 98 بیان کرد و گفت: شورای اقتصاد در سال 98 مصوبه طرح ملی دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی و شخصی را ابلاغ کرد که طی آن مقرر بود یک میلیون و 400 هزار دستگاه خودروی عمومی شامل وانت‌بار و تاکسی به صورت رایگان دوگانه‌سوز شود.

وی در خصوص چالش های این مصوبه گفت:بعد از اتفاقات آبان 98 و افزایش قیمت بنزین جلساتی را برگزار کردیم و قراردادهایی نیز در این خصوص مبنی بر تبدیل خودروهای عمومی( تاکسی و وانت بار) به دوگانه سوز به صورت رایگان به امضا رسید.

 

نوید خاصه باف
 

خاصه باف افزود: در سال ۹۹ استارت این کار با کندی مواجه شد اما سپس به خوبی در حال ادامه بود که دولت تغییر کرد بعد از تغییر دولت مشکلاتی در خصوص ادامه این طرح به وجود آمد و در حال حاضر آینده دقیق و روشنی از ادامه این طرح وجود ندارد لذا اما با روی کار آمدن دولت آیت‌الله رییسی امیدواریم اقدامات لازم برای اجرای این طرح انجام شود.

وی ادامه داد:اگر در حال حاضر از مسئولین در وزارت نفت و پالایش و پخش در خصوص چشم انداز صنعت سی ان جی سوال پرسیده شود می بینید که هیچ برنامه و چشم اندازی برای این صنعت وجود ندارد ما بارها و بارها جلساتی با مسئولین ذی ربط گذاشته ایم اما نتیجه ای در بر نداشته است.

این مقام مسئول ادامه داد: متاسفانه شاهد این قضیه بوده ایم که در کمیسیون انرژی مجلس بدون مطالعه و تحقیقات لازم با اتکا به سخنان چند نفر دلال گفته شده این قراردادها استاندارد های لازم را ندارند و با شرکت‌هایی غیراستاندارد منعقد شده است و در حال جریان سازی برای قراردادها هستند .

وی بیان کرد: این مصوبه شامل یک میلیون و 400 هزار خودرو عمومی شامل وانت بارها و سواری است این مصوبه در میانه راه اجرا، با اصلاحیه‌ای مواجه شد که اجازه می‌داد خودروهای مسافربرهای شخصی و تاکسی‌های اینترنتی نیز دوگانه‌سوز شود از دوسال پیش تا امروز 200 هزار دستگاه خودرو دوگانه‌سوز شده است که حاصل آن صرفه جویی 350 میلیون لیتر بنزین بوده است.

وی همچنین تاکید کرد : از ابتدای این طرح مقرر بود 100 هزار دستگاه مینی‌بوس و 40 هزار دستگاه اتوبوس سی. ان. جی سوز شوند، اما اجرایی نشد.

خاصه باف گفت: مصرف گاز طبیعی در جهان به سرعت درحال توسعه است و اگر میزان توسعه آن با روند رشد كنونی یعنی سالیانه 2 تا 2.5 درصد، ادامه داشته باشد تا سال 2035 حدود 28 درصد از سبد انرژی دنیا را به خود اختصاص خواهد داد و به‌تبع آن مصرف گاز طبیعی فشرده (CNG) هم رو به رشد است و برخی از شركت‌های بزرگ خودروسازی دنیا سهمی از تولیدات خود را به تولید خودرو دوگانه‌سوز اختصاص داده‌اند (مانند شركت فیات در كشور ایتالیا).

وی افزود: ایران به‌دلیل داشتن ذخایر بزرگ گاز و شبكه توزیع گسترده، قابلیت زیادی برای استفاده از این سوخت دارد كه با برنامه‌ریزی و مدیریت می‌تواند آن را توسعه داده و جایگزین سوختهای دیگر كند.

این مقام مسئول گفت:درحال حاضر روزانه حدود 20 میلیون متر مكعب گاز در كشور مصرف می‌شود كه جایگزین 20 میلیون لیتر بنزین در روز شده است. مجموع یارانه پنهان برای بنزین، گازوئیل و CNG مصرفی در بخش حمل و نقل تا سال 1397 بیانگر آن است که مصرف سوخت در ایران به‌دلایلی كه به اختصار ذكر شد به‌درستی مدیریت نمی‌شود. گرچه در مقاطعی گام‌های خوبی در جهت اصلاح این وضعیت برداشته شده، اما تداوم نداشتن اقدامات و اجرا نكردن برنامه‌ها و گام‌های پیش‌بینی شده، وضعیت را به مرحله بحرانی رسانده است.

وی بیان کرد: قیمت سوخت در ایران با اینكه در مقیاس جهانی پایین‌ترین قیمت دلاری را در جهان دارد، برای اقشار ضعیف و متوسط جامعه به نسبت درآمد آنها، چندان ارزان نیست. علاوه‌ بر این در جامعه ایران قیمت سوخت تا حدودی به‌عنوان یك شاخص (ذهنی) قلمداد شده و بر قیمت سایر كالاها و خدمات به شدت تأثیرگذار است به همین دلیل هرگونه افزایش قیمت باید با ملاحظات خاصی صورت پذیرد. بنابراین لازم است اصلاح قیمت حامل‌های انرژی با شیب ملایم و به‌طور پیوسته و همه‌ساله صورت گیرد و در عین حال جایگزینی مصرف سوخت به نفع CNG نیز مورد توجه سیاستگذاران و مسئولان اجرایی قرار گیرد.

در ادامه این نشست محسن خانقلی عضو مجمع فعالان صنعت CNG، گفت: ما به عنوان دارنده 16 درصد ذخایر گازی در جهان به درستی نتوانسته ایم از این منابع استفاده لازم را ببریم چین یک کشور واردکننده گاز است، با 7 میلیون خودرو جمعا 130 میلیون متر مکعب مصرف دارد اما ما فقط 22 میلیون متر مکعب از گاز را به مصرف خودروها می رسانیم.

وی گفت: در سال 1398 با اخذ مصوبه شورای اقتصاد برای هدفمند سازی یارانه‌ حامل های انرژی مجددا پروژه تبدیل رایگان خودروهای عمومی آغاز گردید.

 

محسن خانقلی


خانقلی افزود: در این پروژه تمامی خودروهای عمومی و همچنین خودروهای شخصی‌ای که کاربری آنها به تایید نهاد‌های ذی‌ربط عمومی باشد (همانند اسنپ، تپسی، تاکسی خطی و ...) مشمول تسهیلات حمایتی 70 درصد (در مسافربرهای شخصی) و 100% (در خودروهای عمومی) برای دوگانه‌سوز کردن خودرو خواهند شد، مشروط به آنکه مالکین موافقت داشته باشند که فرآیند تبدیل در یکی از مراکز مجاز مورد تایید شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران انجام شود و کارت سوخت خودرو به CNG سوز تغییر یافته و سهمیة مازاد یارانه‌ای آنها حذف شود.

وی بیان کرد: تا امروز (پایان مهر 1400) حدود 16 ماه از اجرای طرح گذشته است بیش از 300 کارگاه در سراسر کشور ایجاد شده و تقریبا 150 هزار خودرو توسط پیمانکاران به دوگانه سوز تبدیل شده است. 80 درصد این تبدیل سهم وانت‌های سبک و سنگین بوده و حدود 20 درصد نیز سهم مسافربرهای شخصی شده است.

وی ادامه داد: در این طرح علی رغم این که بسیار خوب آغاز شد مشکلاتی در ادامه بر سر راه این طرح قرار گرفت که عملا باعث شد پیمانکاران این طرح به شدت تحت فشار قرار گیرند و زیان ده شدند و باعث ناراضایی مراجعه کنندگان نیز شد و عملا استقبال از این طرح کم رنگ شد.

وی گفت : نبود طرح‌های حمایتی و تشویقی برای تولید کنندگان مجموعه‌ها و قطعات CNG یکی از عواملی است که باعث بروز مشکلات برای تولید کنندگان شده و عملا انگیزه‌های ایشان را در تلاش برای بهبود مستمر کاهش داده است. در نتیجة این امر سطح کیفی مجموعه‌ها و قطعات از سطح کیفی مطلوب فاصله گرفته و همین موضوع نارضایتی نسبی را در سطوح مصرف در پی داشته است.

 

محمدرضا گلزار


همچنین محمدرضا گلزار دیگر عضو مجمع فعالان صنعت سی. ان. جی کشور در این نشست در خصوص استاندارد بودن تولیدات داخلی گفت: آنانی که بحث تحقیق و تفحص از این صنعت را در مجلس دنبال می‌کنند، باید بدانند سالیانه چند بار به صورت دوره‌ای از خطوط تولید و محصولات این صنعت نمونه‌بردایر می‌شود و در صورت هر گونه تخلف، گواهی استانداردشان باطل می‌شود.

وی با اشاره به استفاده از کیت‌های نسل اول در ابتدای دهه 80 برای دوگانه سوز کردن خودروها، خاطرنشان کرد: امروز به فناوری کیت نسل چهار دست یافته ایم و حتی موفق به دریافت استاندارد آن نیز شده ایم.

وی تاکید کرد : کلیه تولیدکنندگان این طرح استانداردهای لازم در این خصوص را دارند از تولیدات به صورت سالیانه و دوره ای نمونه برداری می شود لذا اگر هم استانداردهای لازم را نداشته باشند با آن ها برخورد می شود و گواهی شان ها را باطل خواهیم کرد از مسئولین می خواهیم اکر شبه ای وجود دارد می توانند از مراحل تولید بازدید به عمل بیاورند.

در ادامه، خلیل علی‌عسگری از فعالان و کارشناسان صنعت سی. ان. جی نیز در این نشست گفت: در جهان امروز تأمین انرژی از طریق حامل‌های متنوعی چون نفت، گاز و فرآورده‌های آنها، زغال سنگ، انرژی هسته‌ای و انرژی‌های تجدیدپذیر انجام می‌شود، با توجه به نقش مؤثر انرژی در توسعه و رفاه اقتصادی همزمان با افزایش مصرف انرژی، برای پیشگیری از مواجه شدن با بحران انرژی در آینده، لزوم مدیریت صحیح بر تولید و مصرف حامل‌های انرژی بسیار ضروری است.

وی گفت: در این میان برای کشور ما که دارای دومین ذخایر گاز طبیعی در جهان است توجه به گاز طبیعی به عنوان تمیزترین سوخت فسیلی که در مقایسه با سایر سوخت‌های فسیلی آثار منفی زیست محیطی کمتری دارد، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

 

خلیل علی عسگری


علی عسگری گفت: ما بزرگترین دارنده گاز جهانیم و برداشت این ذخایر در کشور ما بسیار آسان تر از روسیه است، اکنون بیش از 30 هزار نفر به طور مستقیم در این حوزه مشغول به کارند و با مصرف این سوخت در خودروها در واقع 23 میلیون لیتر بنزین را صرفه جویی می کنیم.

وی گفت: هفت کارخانه تولیدکننده مخزن و تعداد قابل ملاحظه‌ای تولیدکننده کیت کپسول در کشور فعالند و اتحادیه سوخت‌های جایگزین با حدود یک‌هزار مرکز خدمات دارای پروانه در کشور مشغول به فعالیت هستند.

وی یادآور شد: در سال 89 مقرر شد 10 درصد به قیمت سی. ان. جی در کشور افزوده و از این پول برای اورهال کردن و هوشمند کردن جایگاه‌های سی. ان. جی استفاده شود؛ مبلغی بیش از یک‌هزار میلیارد تومان که می‌توانست تحولی در این صنعت ایجاد کند.

وی در پایان بیان داشت: اکنون 1000 مرکز خدمات پروانه دار داریم که با استاندارد خودرو را تبدیل و تحویل می دهند، خودرو گواهی سلامت می گیرد و ادارای استاندارد مهر تائید می زند.

 

کد خبر 137975

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha