راه اندازی شبکه بهره برداری از خودروهای برقی در جزیره کیش

مدیرعامل ایران خودرو با ارایه پیشنهادی مبنی بر راه اندازی شبکه بهره برداری از خودروهای برقی در جزیره کیش به صورت آزمایشی گفت: با اجرای این طرح و بررسی ابعاد مختلف آن می توان به سرعت در مسیر توسعه زیرساخت ها و شبکه های مربوط در سراسر کشور گام برداشت.

به گزارش پرشین خودرو، مهدی خطیبی، با اعلام این خبر از شکل‌گیری کمیته مشترک با شرکت مپنا برای اجرای پروژه‌های توسعه‌ای از جمله تارا برقی خبر داد و اظهار داشت: با ایجاد کمیته مشترک، می توان در راستای ایجاد و توسعه زیرساخت های لازم از جمله ایستگاه های شارژ، روند ورود تارا برقی را به ناوگان حمل و نقل کشور تسریع کرد.

 


وی در نشست با مدیرعامل مپنا، با بیان این‌که خودرو برقی به یک خواست عمومی تبدیل و طی فرامین هشت گانه رییس جمهوری به خودروسازان ابلاغ شده است، گفت: در گروه صنعتی ایران خودرو، ساخت خودروهای برقی توسط گروه جتکو که از زیرمجموعه های شرکت تام به شمار می‌رود پیش رفته و تاکنون دو نمونه خودروی تارای برقی نیز تولید شده است.

خطیبی افزود: امروز ایران خودرو در جایگاهی قرار دارد که توانایی و دانش طراحی و تولید خودروی برقی را کسب کرده است که این دستاوردها در همین مجموعه و با تکیه بر دانش جوانان نخبه صورت گرفته است.

مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو خواستار حمایت نهادهای حاکمیتی برای توسعه خودرو برقی شد و عنوان کرد: حفاظت از محیط زیست و کاهش آلایندگی‌های ناشی از موتورهای احتراقی در دستور کار ایران خودرو قرار داشته و در این زمینه دستاوردهای مهمی کسب شده است و ایران خودرو مصمم است تا با طراحی و تولید خودرو برقی و حمایت‌های لازم، در این زمینه نیز گام‌های موثری بردارد.

وی با بیان این که اجرای طرح های مرتبط با توسعه خودروهای برقی بدون حمایت مستقیم و سرمایه گذاری دولت امکان پذیر نیست، اظهار امیدواری کرد، نتیجه این نشست، بهترین کارایی و خروجی را برای گروه صنعتی ایران خودرو، مجموعه مپنا و اقتصاد و صنعت کشور داشته باشد.


تمرکز بر توسعه و ارتقای اقتصاد خودرو برقی
کیانوش پورمجیب قائم مقام تامین و تولید ایران خودرو، نیز در این نشست با اشاره به این‌که تا پیش از این نیز نشست هایی با مجموعه مپنا در زمینه خودروهای برقی و توسعه ناوگان برگزار شده بود، بیان کرد: در این زمینه می توانیم از توان بسیار خوبی که در شرکت مپنا وجود دارد، استفاده کرده و اقتصاد خودرو برقی را در کشور به کمک یکدیگر ارتقا و توسعه دهیم.

وی افزود: بر این باور هستیم که یک بال حتمی توسعه خودروهای برقی در کشور شرکت مپنا است و جلسات مشترکی نیز تا پیش از این میان دو شرکت برگزار شد و هماهنگ با یکدیگر توانستیم اطلاعات را به اشتراک بگذاریم و توانمندی و ظرفیت‌های دو طرف شناسایی شود.

وی با اشاره به این‌که دو سال پیش نیز نوید رسیدن به توان فعلی در زمینه تولید خودروهای برقی را داده بودیم، یادآور شد: با حضور آقای خطیبی از سال گذشته، فعالیت های حوزه برقی سازی سرعت زیادی یافته و تقریبا دو ماه پیش در شرکت جتکو از خودروی تارای تمام برقی رونمایی کردیم.

وی با اشاره به این‌که پروژه ری‌را ایران خودرو یک خودروی کراس اوور است که در سال آینده به منصه ظهور می رسد، اظهار کرد: در ابتدای طراحی این پروژه، برقی سازی این خودرو نیز دیده شد و از ابتدای طراحی واریانت تمام برقی آن نیز در حال توسعه است و می توانیم از بدو آغاز تولید ری را، نسخه تمام برقی آن را نیز به صورت کارگذاری باتری در کف ارایه دهیم؛ تمام مبانی محاسبات این اقدام نیز انجام شده است.

پورمجیب افزود: شبکه برق و الکترونیک ری‌را نیز خوش‌بختانه از پروژه ای بود که هم‌زمان در شرکت جتکو انجام شد و هفته گذشته رونمایی شد، بنابراین خودروی ری‌را با شبکه برق و الکترونیک گروه صنعتی ایران خودرو ارایه خواهد شد.
وی یادآور شد: موتور نسخه بنزینی این محصول نیز موتور پرقدرتی خواهد بود که هفته پیش از آن رونمایی شد.

قائم مقام تامین و تولید ایران خودرو با اشاره به این‌که شرکت ایپکو توانمندی خوبی در زمینه خودروهای هیبریدی دارد، گفت: در زمینه خودروهای هیبریدی، توانمندی ایپکو با شرکت مپنا به اشتراک گذاشته شد. این توان کماکان در گروه صنعتی ایران خودرو در حال کار است و نه تنها ECU بلکه EMS خودروها در برخی از واریانت ها توسط شرکت ایپکو تامین می شود. در زمینه خودروی برقی نیز توانمندی خودروی ایپکو در زمینه موضوعات الکتریکی کماکان در دسترس است.

وی یادآور شد: در شرکت ایران خودرو دیزل نیز توفیقات بسیار خوبی رخ داده است، اتوبوس تمام برقی در این شرکت تولید و استقبال خوبی از آن شد و در حال حاضر به سمت توسعه شمارگان این محصول پیش می رویم که این می تواند یکی از زمینه های همکاری با شرکت مپنا باشد.

پورمجیب در پایان خاطرنشان کرد: در زمینه موضوعات اقتصادی پروژه اتوبوس برقی، نیازمند مشارکت و حمایت اقتصادی یک نهاد سومی از جمله شهرداری، وزارت کشور و... برای تخصیص یارانه مشابه همه کشورهایی که خودرو برقی را توسعه و ترویج می کنند هستیم تا ضمن قابل تحمل کردن قیمت خودروهای برقی برای مردم، بتوانیم کشور را از خودروهای برقی بهره مند سازیم.

کد خبر 140645

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha