فرمول قیمت‌گذاری خودرو به هیچ عنوان بازنگری نمی‌شود

پرشین خودرو: رئیس شورای رقابت با بیان اینکه این شورا در فرمول قیمت‌گذاری خود تورم بخشی و مالیات بر ارزش افزوده را دو بار لحاظ نکرده است، گفت: نظر نمایندگان مجلس برای شورای رقابت قابل احترام است اما فرمول قیمت گذاری به هیچ عنوان بازنگری نخواهد شد.

به گزارش «پرشین خودرو»، رضا شیوا با اشاره به اینکه دو عضو ناظر مجلس شورای اسلامی در شورای رقابت در تمام جلسات تعیین فرمول خودرو حضور داشته و نظرات خود را اعلام کرده‌اند، اظهار داشت: اعضای ناظر شورای رقابت حق رای ندارند اما با حضور در جلسات متعدد کارشناسی نظرات خود را اعلام و در نهایت با تصویب اکثریت اعضاء فرمول قیمت گذاری خودرو مورد تصویب قرار گرفته است. شیوا با بیان این مطلب که براساس فرمول جدید متوسط افزایش قیمت‌ها حدود 5.5 درصد است، افزود: فرمول شورای رقابت به هیچ عنوان ایراد نداشته و کار کارشناسی چندین ماهه‌ای را گذرانده است. رئیس شورای رقابت اضافه کرد : البته باید این موضوع را متذکر شوم که شورای رقابت نهادی فراقوه‌ای است و به صورت مستقل اقدام به تعیین فرمول نموده است بر همین اساس این فرمول به هیچ عنوان بازنگری نخواهد شد. وی با بیان اینکه فقط در شرایط خاص امکان بازنگری فرمول قیمت گذاری خودرو وجود دارد، گفت: نظر نمایندگان مجلس برای شورای رقابت قابل احترام است اما با وجود حضور دو عضو ناظر در جلسات شورای رقابت همفکری لازم برای تعیین قیمت خودرو انجام شده و به همین واسطه لزومی به بازنگری فرمول وجود ندارد. شیوا در واکنش به انتقادات برخی از افراد مبنی بر اینکه فرمول شورای رقابت با اشکالات زیادی همراه است، اظهار داشت: هزینه مالی و هزینه‌های جذب نشده خودرو سازان در فرمول مد نظر قرار نگرفته است. به همین واسطه بحث هایی مبنی بر ترمز ای بی اس نیز در هیچ کجا مطرح نشده است. به گزارش تسنیم، وی با اشاره به اینکه شورای رقابت در فرمول قیمت‌گذاری خود به هیچ عنوان تورم بخشی و مالیات بر ارزش افزوده را دو بار لحاظ نکرده است افزود: منطقاً‌ اگر نرخ تورم در فرمول دو بار مد نظر قرار می گرفت به هیچ عنوان افزایش متوسط قیمت خودرو به 5.5 درصد ختم نمی شد. رئیس شورای رقابت با بیان این مطلب که شورای رقابت دستورالعمل را تدوین و مرکز ملی رقابت محاسبه قیمت‌ها را در انواع خودرو ها انجام داده است اظهار داشت: فرمول باید در نهایت به یک قیمت ختم شود به همین منظور مرکز ملی رقابت نیز با محاسبه قیمت‌ها را تعیین کرده است. شیوا در رابطه با هزینه‌های غیر منطقی تبدیل استاندارهای انواع خودروها از یورو 2 به یورو4 نیز گفت: حدود یک ماه کارشناسان شورای رقابت مشغول بررسی هزینه‌های مالی تغییر استاندارها در انواع خودرو ها بودند زیرا با وجود آنکه در گام نخست تغییر استاندارها عمل پیچیده‌ای نیست اما اجرای آن نیازمند تغییر موتور در انواع خودرو‌ها را داشت که این موضوع قیمت‌ها را افزایش می‌دهد. وی با بیان این مطلب که تغییر استاندارد یورو 2به یورو4 از سال پیش توسط خودرو سازان انجام و مصرف‌کنندگان ملزم به پرداخت آن بودند افزود: ما فقط در این رابطه شفاف سازی کردیم.
کد خبر 34285

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حسین ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۷
  3 0
  شما هم حداقل یه ماه رو حرفت مقاومت می کردی بعد افزایشو قبول می کردی نه اینکه 16 میلیونو یه هفته ای 20 میلیون کنی حالا قضیه چیه ؟
 • کیانوش ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۷
  3 0
  باید بازنگری بکنی
 • پرویز ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۰۴
  0 0
  مجلس در طول عمرش یک بار به درد مردم می خوره اگه تونست