کد خبر 6350
۲۹ شهریور ۱۳۹۰ - ۱۰:۰۵
کاهش پلکانی تعرفه واردات خودرو

پرشین خودرو: رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه کاهش تعرفه خودرو از چند سال گذشته در کشور آغاز شده است، گفت: بر اساس سیاست گذاری‌ دولت، قرار بر این است که تعرفه خودرو به صورت پلکانی کاهش یابد.

به گزارش «پرشین خودرو» به نقل از مهر، مهدی فتح‌اله با اشاره به بالا بودن قیمت تمام‌شده خودرو در کشور گفت: البته حکمی به صورت قطعی برای کاهش قیمت تمام‎شده در مورد خودرو نمی‌توان صادر کرد و باید متناسب با شرایط خاص هر بنگاه تولیدی و تجاری، عارضه یابی صورت داد و متناسب با آن، مشکلات آن را تحلیل کرد. رئیس موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: به نظر می‌رسد که خودروسازان نیز باید در فضای کاهش قیمت تمام‌شده وارد شوند و مسئله بالا بودن قیمت را ریشه‌یابی و حل و فصل کنند. وی تصریح کرد: صنایع خودروسازی کشور که به عنوان مادر صنایع مطرح است، دست روی دست نگذاشته‌اند و در حال ورود به فضای رقابتی هستند. به طور قطع در فضای رقابتی با خودروهای مدرنی که در بازار ایران وجود دارند، آنها موظف به کاهش قیمت تمام‌شده هستند. فتح‌اله در پاسخ به این سئوال که در فضای کنونی که واردات خودرو ممنوع است، فضای رقابتی در بازار خودرو وجود ندارد، تاکید کرد: به مرور این اتفاق رخ می‌دهد و به طور قطع، خودروسازان هم با قرار گرفتن در این فضا باید قیمت تمام‌شده را کاهش دهند، ضمن اینکه سیاست دولت، کاهش پلکانی تعرفه واردات خودرو است. وی اظهار داشت: با کاهش تعرفه واردات، در یک بازه زمانی و بسته به سیاست‌هایی که خودروسازان به کار می‌بندند، سازوکارهای تخصصی به کار بسته خواهد شد. البته دولت تلاش می‌کند تا با مدیریت خود اجازه ندهد که هزینه‌های زیادی به مصرف‌کننده منتقل نشود. به گفته فتح‌اله، برنامه کاهش پلکانی تعرفه واردات خودرو در یک بازه زمانی یک تا دو ساله اجرا خواهد شد.
کد خبر 6350

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  0 0
  برنامه چهارم پلكاني قرار بود كاهش يابد كه نشد و در زمان دولت نهم عوارض جانبي افزوده شد و در مجموع به 130 درصد رسيد+با تمام اين حرفها بازهم واردات رو برخلاف اظهار نظرها بستند؟!
 • ریاحی ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۰/۰۶/۲۹
  0 0
  آقا بس کنید تورو به خدا ! بابا مردم اهل مطالعه هستند حافظه دارند یادشان هست که با موافقت همین خودروسازان قانون نوشتید که تا پایان برنامه چهارم تعرفه به زیر 60% برسد الان سال دوم برنامه پنجم هستیم چی شد پس ؟! آقایان قانون مدار چرا مصوبه خود را پیگیری نکردند ؟ این چه فضای رقابتی است که خودروسازان علنا خواستار افزایش تعرفه اند !