کد خبر 69041
۹ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۷
توقف تولید برخی خودروها

پرشین خودرو: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه ساخت برخی خودروها متوقف می‌شود، گفت: برخی کالاهای بی‌کیفیت در قالب قاچاق وارد کشور می‌شوند و مرزنشینان باید از وارد کردن این اقلام خودداری کنند.

به گزارش پرشین خودرو، محمدرضا نعمت‌زاده در شانزدهمین همایش روز ملی حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان با اشاره به اینکه در ۱۰ ماه گذشته حدود ۹ درصد رشد صادرات داشتیم، گفت: البته این رشد، رشد زیادی نبوده است که دلیل آن تغییر برخی از قیمت‌های جهانی است.

وی با بیان اینکه رشد صادرات در برخی کالاها چشمگیر بوده اما در برخی مانند گذشته ادامه یافته است، گفت: امیدواریم با افزایش تولید محصولات کمی و کیفی، حضور بیشتری در بازارهای خارج از کشور داشته باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ما در زمینه حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان خودرو، قانون کلی و خاص داریم، اظهار داشت: من به دفعات زیادی این قانون‌ها را مطالعه کردم و در سال گذشته این قانون به دلیل اهمیت خودرو که شکایت زیادی می‌شد، اصلاح شده و در فروردین امسال به تصویب دولت رسید.

وی با تاکید بر اینکه مصرف‌کنندگان خودرو باید از این حقوق بهره‌مند شوند، گفت: باید این حقوق در همه موارد به اجرا برسد، حتی در زمانی که خودرو را به تعمیرگاه می‌برند، اگر بیش از مدت تعیین شده باشد، تعمیرگاه باید خسارت بپردازد.

نعمت‌زاده با اشاره به اینکه خودروسازان هم در سال‌های اخیر در زمینه رعایت حقوق مصرف‌کننده خیلی فعال شده‌اند، گفت: حتی در جلسات مطرح کردند که می‌خواهند برای برخی مناطق هلی‌کوپتر تهیه کنند تا راحت‌تر امدادرسانی را انجام دهند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در هر صورت تولید و عرضه خدمات پس از فروش، یک فرآیند به هم پیوسته و پیچیده است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه رعایت حقوق مصرف‌کننده باید در تمامی امور مورد تأکید باشد، گفت: همین نویزهایی که برخی‌ها منتشر می‌کنند، باید مشخص شود که مضر است یا نه. همچنین اثرات زیست‌محیطی و اثرگذاری دراز مدت برخی نگهدارنده‌ها در محصولات غذایی باید مورد بررسی قرار گیرد که چه اثری را در سلامت و روان مردم در آینده دارد.

نعمت‌زاده با تأکید بر اینکه بنابراین رعایت حقوق مصرف‌کننده یک فرآیند پیچیده علمی است که در زمینه طراحی، تولید، مصرف و خدمات پس از فروش مطرح می‌شود، گفت: تمامی اینها باید از سوی مسئولان ذیربط مورد توجه باشد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر اینکه سطح ایمنی خودروها را باید بالا ببریم، اظهار داشت: به تازگی به همراه سازمان ملی استاندارد، ۸۳ استاندارد اجباری را برای خودرو به تصویب رساندیم و حتی به این جمع‌بندی رسیدیم که برخی پلتفرم‌ها باید کنار گذاشته شود تا استاندارد و کیفیت افزایش یابد.

وی به نقش آموزش برای آگاهی از حقوق مصرف‌کننده اشاره کرد و گفت: باید آموزش را در کتاب‌های دبستان داشته باشیم که مردم از ابتدا حق خود را بدانند که در این رابطه با وزیر آموزش و پرورش هم صحبت‌هایی را خواهیم داشت.

نعمت‌زاده ادامه داد: از انجمن حقوق مصرف‌کنندگان تقاضا دارم که بیشتر با ما در ارتباط باشد. همچنین NGOها و گروه‌های مردمی باید حضور پررنگ‌تری را در این فعالیت‌ها داشته باشند.

وی در خصوص پدیده قاچاق کالا گفت: خیلی از کالاهای بی‌کیفیت در این قالب وارد کشور می‌شود و می‌بینیم که ۲۰ حلقه لاستیک را یک پیرمرد از مرزها به داخل کشور می‌آورد؛ در حالی که مشخص نیست که این لاستیک‌ها چه کیفیتی دارند بنابراین از مرزنشینان تقاضا دارم که نگذارند کالاهای بی کیفیت وارد کشور شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: متأسفانه عده‌ای به عناوین مختلف برخی را اجیر می‌کنند و فقط منافع شخصی را در نظر می‌گیرند.

مهر

کد خبر 69041

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha