ساخت خودروی برقی قابل بازیافت در هلند!

پرشین خودرو: دانشجویان دانشگاه صنعتی آیندهوون هلند با استفاده از گیاهان، یک خودروی الکتریکی قابل بازیافت ساختند.

به گزارش پرشین خودرو، مدت‌ها است که دوستداران محیط زیست به دنبال بهینه‌سازی خودروها هستند. خودروی خاصی که قصد معرفی آن را داریم، حتی از دقیق‌ترین بررسی‌های زیست‌محیطی هم عبور می‌کند؛ به این دلیل که بخش‌های زیادی از آن، با گیاهان و مخصوصا چغندرقند ساخته شده است. این خودروی دانشجویی از انرژی الکتریکی استفاده می‌کند و قادر به حمل چهار مسافر با نهایت سرعت ۵۰ مایل بر ساعت (۸۰ کیلومتر بر ساعت) است. این خودرو «لینا» نام دارد و توسط دانشجویان دانشگاه صنعتی آیندهوون در هلند ساخته شده است.

خودروی الکتریکی ساخته شده از مواد گیاهی

بدنه، شاسی و قسمت‌های داخلی این خودرو از یک کامپوزیت مبتنی بر مواد زیستی ساخته شده است که خواصی مشابه فایبرگلاس دارد. در کامپوزیت‌های فیبر-پایه، برای تقویت ساختار از گیاه کتان استفاده می‌شود؛ درحالی‌که بیوپلاستیک زیستی مورد استفاده در این خودرو به‌طور کامل از چغندرقند ساخته شده است. بیوپلاستیک زیستی ابتدا به شکل هسته‌ی لانه‌زنبوری تبدیل می‌شود و سپس بین لایه‌های کتان کامپوزیت قرار می‌گیرد. تنها اجزایی که از مواد زیستی ساخته نمی‌شوند، سیستم تعلیق، چرخ‌ها و البته سیستم محرکه برقی خودرو هستند که شامل بسته‌های مدولار باتری و یک جفت موتور الکتریکی است.

خودروی الکتریکی ساخته شده از مواد گیاهی

اگر چه این خودرو قطعا دستاورد جالبی است؛ اما نواقصی هم دارد. درحالی‌که اعتبار این نمونه اولیه برای تردد در جاده تأیید شده؛ اما آزمایش تصادف روی این خودرو انجام نشده است. با توجه به ساختار فایبرگلاس، شاسی این خودرو احتمالا در بعضی موارد خیلی خوب عمل نمی‌کند و متأسفانه از مسافران در تصادفات محافظت نمی‌کند؛ زیرا نواحی ضربه‌گیر خودرو به‌صورت جداشدنی هستند. طراحی ظاهری این خودرو هم خیلی جذاب نیست و هنوز جای کار زیادی دارد تا بتواند به یک خودروی محبوب تبدیل شود.

خودروی الکتریکی ساخته شده از مواد گیاهی

صرف نظر از این، تلاش دانشجویان برای طراحی خودروی الکتریکی زیست‌ تخریب‌پذیر شایسته قدردانی است. به دلیل چالش‌های اساسی زیست‌محیطی، خودروهای آینده باید سازگار با محیط زیست طراحی شوند. بدیهی است که ما به‌زودی شاهد چنین خودروهایی نخواهیم بود؛ اما گام‌هایی که در اینجا برای ایجاد سازه‌های قوی، سبک‌وزن و سازگار با محیط زیست برداشته می‌شود، قطعا می‌تواند نقش مهمی در توسعه وسایل نقلیه آینده ایفا کند. نسل آینده به کمک چنین خودروهایی می‌تواند رابطه بهتری با محیط زیست داشته باشد.

کد خبر 78552

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha