کد خبر 121294
۲۷ اسفند ۱۳۹۸ - ۱۴:۰۲
اقدامات مترو تهران برای مقابله با شیوع کرونا

پرشین خودرو: مدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه، اقدامات مترو را برای مقابله با ویروس کرونا تشریح کرد.

به گزارش پرشین خودرو، فرنوش نوبخت با بیان اینکه برای مقابله با این ویروس و جلوگیری از انتشار این بیماری هماهنگی و همکاری لازم نیز با بازرسان وزارت بهداشت صورت گرفته و جای هیچ نگرانی برای شهروندان و مسافران نیست گفت: برای پیشگیری و مقابله با بیماری کرونا، قطارهای متروی تهران و حومه حداقل روزانه سه بار، در سیستم مکانیزه «مترو واش» نظافت و ضدعفونی می‌شوند.


وی با اشاره به اینکه پایانه‌ها، تمامی ایستگاه‌ها و تجهیزاتی که مسافران با آن در ارتباط هستند از جمله هندریل پله برقی‌ها، پله‌های ثابت، صندلی‌ها و تمامی گیت ها و دستگاه‌های شارژ بلیت مسافری روزانه در چند نوبت، نظافت و ضدعفونی می‌شوند، تصریح کرد: امکان خرید بلیت‌های تک سفره و شارژ کارت بلیت الکترونیک مترو واتوبوس به صورت بر خط از طریق سامانه یا "اپلیکیشن تهران من" نیز فراهم شد.وی گفت: از دیگر اقدامات انجام شده در جهت افزایش رعایت بهداشت جمع آوری آبخوری‌ها، دستگیره‌های تبلیغاتی قطارها، تعطیلی اتاق‌های مادر و کودک، تعطیلی غرفه‌های ارائه کننده مواد غذایی روباز در ایستگاه‌ها و اجرای تمهیدات بهداشتی در نمازخانه ایستگاه‌ها، افزایش دفعات تعویض کیسه‌های زباله در ایستگاه‌ها و استفاده از تمامی ظرفیت تهویه هوا در قطارها و اصلاح سناریوی هواسازها جهت تهویه فعال هوای ایستگاه‌ها، بود.

نوبخت افزود: ما در شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه با توجه به حجم مخاطبانی که روزانه با آنها در ارتباط است سعی کردیم نحوه اطلاع رسانی، آموزش و فرهنگ سازی برای مقابله با ویروس کرونا را در دستور کار قرار دهد.

وی گفت: شرکت بهره برداری مترو تهران همچنین در همین راستا نسبت به ارائه آموزش‌های شهروندی با نصب پوستر، بنر و تابلوهای آموزشی در ایستگاه‌ها و قطارها، پخش کلیپ‌های آموزشی از مانیتور ایستگاه‌ها و قطارها و همچنین پخش پیام‌های اطلاع رسانی از اتاق‌های کنترل در تمامی خطوط یک، دو، سه، چهار، پنج، شش و هفت متروی تهران و حومه و بارگذاری اینفوگرافی های آموزشی در صفحه اینستاگرام به نشانی @tehran_metro و سایت شرکت بهره برداری مترو به آدرس http://metro.tehran.ir در جهت آموزش شهروندی نیز اقدام کرده است.

 

مترومدیرعامل شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه خاطرنشان کرد: با شیوع ویروس کرونا در کشور با کاهش ۷۰ درصدی مسافر رو برو شدیم اما برای جلوگیری از افزایش تراکم مسافر در قطارها و ایستگاه، سرفاصله حرکت قطارها را تغییر نداده ایم و با تمامی ظرفیت مشغول به کار هستیم.

نوبخت گفت: تشکیل ستاد مقابله با ویروس کرونا نیز یکی دیگر از اقداماتی بود که باهدف ایجاد ارتباطات برون سازمانی و شبکه اطلاعاتی درون سازمانی، برای رصد تمامی وقایع و اتفاقاتی که در شبکه مترو اتفاق می‌افتد تشکیل شد تا بتوانیم نسبت به تغییراتی که در شرایط فعلی رخ می‌دهد، برنامه ریزی های جدیدی انجام دهیم.

وی با تاکید بر اهمیت برگزاری جلسات با معاونین و مدیران برای پیگیری کارها، افزود: این جلسات به صورت ویدئو کنفرانس (بر خط) و بدون هیچ وقفه‌ای انجام می‌شود.

نایب رئیس هیأت مدیره مترو گفت: از دیگر کارهای انجام شده برگزاری جلسات کارشناسی و مدیریتی مشترک برای نحوه نظافت و مقابله با شیوع ویروس کرونا با همکاری اداره کل پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اداره کل بهداشت محیط و مدیران و کارشناسان شرکت شهر سالم شهرداری تهران بود.

به گفته وی، همچنین بر اساس برنامه ریزی انجام شده مواد ضدعفونی کننده برای راهبران و مرکز فرمان تهیه شده و برای ۵۰۰۰ پرسنل امور ایستگاه‌ها مطابق پروتکل ملی که برای صیانت از پرسنل داریم تهیه گردیده و مواد و تجهیزات لازم برای ضدعفونی شخصی کارکنان نیز تأمین شده است و تمهیدات لازم برای حفظ سلامت گروه‌های حساس و صدور مجوز دورکاری برای بانوان باردار و کارکنان دارای بیماری خاص و دیگر پرسنل نیز انجام شد.

نوبخت ادامه داد: همچنین مرکز پایش موارد مشکوک و قطعی بیماری و تأمین در شرکت ایجاد شده است. در این روزها سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران نیز با همکاری شرکت بهره برداری متروی تهران و حومه، قطارها و پایانه غرب (صادقیه) را ضدعفونی کرد که تیم‌های آتش نشانی محل استقرار پرسنل عملیات و تعمیرات قطارهای خط دو مترو و پایانه غرب (صادقیه) را با دستگاه فوگر حرارتی ضدعفونی کردند.

وی از حضور شرکت بهره برداری مترو در کنفرانس تصویری که اتحادیه جهانی حمل و نقل عمومی UITP برای مقابله با ویروس کرونا برگزار کرد خبر داد و گفت: یکی از مهمترین چالش‌هایی که این روزها گریبانگیر کشورهای جهان شد نگرانی از شیوع و گسترش ویروس کرونا و افزایش شمار افراد مبتلا به این ویروس است. اتحادیه جهانی حمل و نقل عمومی نیز با هدف کنترل و ارائه راهکارهای مناسب برای جلوگیری از انتشار این ویروس در وسایل حمل و نقل عمومی اقدام به برگزاری این کنفرانس تصویری با حضور شرکت کنندگانی از متروهای آسیا و اقیانوسیه کرد.

نوبخت یادآور شد: در این کنفرانس کشورهای مختلفی از جمله چین، سنگاپور، روسیه، مالزی، ژاپن، استرالیا، اندونزی و ایران شرکت داشتند و در خصوص راه‌های مقابله با شیوع ویروس کرونا و تجارب شرکت‌های مختلف در این خصوص گفتگو شد و روش‌های پیشگیرانه جهت عدم ابتلای پرسنل و مسافران به این بیماری مورد بحث و بررسی قرار گرفت. از جمهوری اسلامی ایران نیز شرکت بهره برداری مترو تهران و حومه و شرکت بهره برداری متروی مشهد حضور داشتند و به ارائه اقدامات، تبادل تجربیات و موضوعات مختلف در مورد ویروس کرونا و روش‌های مقابله با آن پرداختند.

وی گفت: شرکت بهره برداری مترو تهران وحومه به منظور تسهیل دسترسی مردم به مواد شوینده و ضدعفونی‌کننده، غرفه‌های رایگانی را در ایستگاه‌های منتخب برای عرضه این محصولات به تولید کنندگان اختصاص داده است.

منبع: مهر

کد خبر 121294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha