کد خبر 129502
۲۳ دی ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۳
نانو؛ پرچمدار رسوخ فناوری در صنعت خودرو

بررسی‌های نشان می‌دهد بیشترین رسوخ فناوری در حوزه خودرو مربوط به محصولات نگهداری با ۳۲۱ محصول است و پس از آن قطعات با ۱۷۶ محصول رتبه دوم و افزودنی‌های خودرو با ۱۳۷ محصول در رتبه سوم قرار گرفته است.

به گزارش پرشین خودرو به نقل از ایسنا، رسوخ فناوری‌ نانو در صنعت خودروسازی موجب عرضه محصولات مختلفی شده که از آن جمله می‌توان به رنگ‌های خود ترمیم‌شونده، شیشه‌های خود تمیزشونده،‌ انواع کاتالیزورها، فیلترهای نانوحفره‌ای و بسیاری از مواد سبک و کم‌حجم اشاره کرد.

بانک محصولات پایگاه استت‌نانو اقدام به جمع‌آوری و دسته‌بندی این محصولات کرده است. برای بخش خودرو، این بانک، اطلاعات 634 محصول مختلف از 185 شرکت که در 35 کشور مختلف تولید شده را جمع‌آوری کرده است.

در بخش «نگهداری» که بیشترین سهم را در میان نانومحصولات صنعت خودرو دارد، 54 محصول به کنسانتره‌های شستشوی خودرو، 48 محصول به سیلانت‌های رنگ، 36 محصول به پولیش‌ها و 32 محصول به سیلانت‌های شیشه اختصاص دارد. از دیگر محصولات بخش نگهداری می توان به انواع پولیش، پد، ترمیم کننده رنگ بدنه، شوینده خودرو و ماده پرداخت سطحی اشاره کرد.

 

فناوری نانودی‌اکسید سیلیکون پرکاربردترین نانوماده در محصولات بخش نگهداری خودرو است، پس از آن نانوذرات رس با 18 محصول در رتبه دوم قرار دارد. ضدآلودگی، افزایش دوام، ایجاد خاصیت ضدپرتوفرابنفش، ضدآب و ضدخراش از جمله ویژگی‌هایی است که با استفاده از نانومواد در این محصولات ایجاد شده است.

آلمان با 103 محصول بیشترین سهم را در بخش نانومحصولات «نگهداری» خودرو داشته و پس از آن آمریکا و ایران به ترتیب با 66 و 33 محصول قرار دارند.

در بخش «قطعات» فیلترهوا با 117 محصول و فیلتر روغن با 23 محصول در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند. در لیست نانومواد، نانوذرات رس و نانوالیاف بیشترین سهم را در این محصولات به خود اختصاص داده‌اند. آمریکا با 129 محصول و ایران با 11 محصول در رتبه‌های اول و دوم تولیدکنندگان «قطعات» خودرو با نانومواد قرار گرفته‌اند. افزایش طول عمر، مقاومت در برابر رطوبت و دوام حرارتی نیز ویژگی‌های مهمی است که با فناوری ‌نانو در این محصولات ایجاد شده است. از دیگر محصولات بخش قطعات می‌توان به کاتالیست، تایر، آینه بغل، آینه پشت، حسگر باتری و لنت ترمز اشاره کرد.

بر اساس اعلام ستاد نانو، دربخش «افزودنی‌ها» نیز افزودنی روغن با 71 محصول و افزودنی سوخت با 32 محصول بیشترین سهم را داشته و در این محصولات بیشتر از دی‌سولفید تنگستن و نانوذرات الماس استفاده شده است. آمریکا، نیوزلند، ایتالیا، بریتانیا و چین بیشترین سهم را در تولید این محصولات داشته ‌اند. کم‌کردن اصطکاک و کاهش مصرف انرژی نیز مهمترین ویژگی‌هایی بوده که نانومواد در محصولات این بخش ایجاد کرده‌اند. از دیگر محصولات بخش افزودنی می توان به ترمیم کننده موتور، افزودنی روغن، افزودنی بنزین، رزین و افزودنی روغن ترمز اشاره کرد.

کد خبر 129502

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha