آمار شناسه کالای قطعات داخلی از وارداتی ها جا ماند / رشد 3 برابری نصب شناسه کالا بر روی قطعات در سال 99

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: به منظور جلوگیری از قاچاق لوازم یدکی، طرح شناسه کالا راه اندازی شده است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، امیر محمد پرهام فر، با بیان این مطلب و با اشاره به مزایای طرح شناسه کالا برای جلوگیری از قاچاق قطعات یدکی افزود: نصب شناسه کالا بهترین ابزار برای تشخیص کالای قانونی از کالای غیر قانونی و تحقق شفافیت بازار است.

وی تاکید کرد: براساس آخرین آمارها تاکنون 72 هزار و 500 شناسه کالا در زمینه قطعات خودرو در سامانه جامع تجارت تعریف شده که نسبت به سال های گذشته به خصوص سال 99 رشد سه برابری را داشته است با این حال نسبت به کل حجم قطعات و لوازم یدکی تولیدی رقم خوبی نیست.

مدیرکل دفتر پیشگیری ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز بیان کرد: آن چیزی که موجب نگرانی شده، این است که از این میزان شناسه هفت هزار و 200 قلم آن مربوط به قطعات تولید داخل است و الباقی شناسه ها مربوط به قطعات وارداتی است موضوعی که در حال حاضر نه تهدید، بلکه جاماندگی از اهدافی است که باید برای شفافیت بازار سریعتر به آن دست یافت.

پرهام فر در همین ارتباط به بازدید اخیر رئیس جمهوری از شرکت ایران خودرو و بخشی از فرمان هشت ماده ای رئیس جمهور مبنی بر افزایش کیفیت و ایمنی خودروهای تولید داخل و ممنوعیت در استفاده از هرگونه قطعات بی کیفیت از ابتدای سال 1401 و مقابله دستگاه های مسئول بر عرضه قطعات یدکی و تقلبی اشاره و اظهار کرد: این تکلیفی که رئیس جمهور برای مقابله با عرضه و قاچاق قطعات یدکی صادر کرد، تکلیفی دو وجهی است و بخشی از آن قاعدتا به حاکمیت برمی گردد و دولت وظیفه دارد مساله سلامت و شفافیت درست بازار را انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه یکی از ابزارهای حاکمیت برای اجرای این بند از دستورات خودرویی رئیس جمهور، طرح شناسه کالا ( کد رهگیری ) در حوزه قطعات خودرو است، متذکر شد: البته ابزارهای دیگری از جمله کنترل در مبادی و انبارها نیز وجود دارد گر چه با نگاهی دقیق به درستی در می یابیم که فصل مشترک تمام این راهکارها، شناسه دار شدن کالا است که به ما کمک می کند.

این مقام مسئول در ستاد مبازره با قاچاق کالا و ارز در ادامه مهمترین چالش برای مقابله با قاچاق قطعات تقلبی را فروشندگان و تعمیرگاه ها ذکر کرد و گفت: اگر چه فروشندگان خواستار فعالیت قانونی هستند اما چالش اصلی تشخیص قطعات اصلی و تقلبی توسط فروشندگان و تعمیرگاههاست که عمدتا از شناسایی آنها عاجزند.

پرهام فر که در همایش زنجیره خودروسازی در افق 1401 سخن می گفت، همچنین به ذکر آمار کشف شده کالای قاچاق در 10 ماهه اول سال 1400 پرداخت و بیان کرد: بر اساس آمار در 10 ماهه نخست سال 1400 کل کشفیات قاچاق حدود 16 هزار و 935 میلیارد ریال بوده که اگر چه رقم بسیار خوبی است اما به طور قطع این میزان کشفیات نه مایه افتخار است و نه دلیلی برای موفقیت.

وی در پایان با بیان اینکه با وجود آمارها تاکنون در حوزه تشخیص کالای قاچاق و استفاده از ابزار شناسه کالا توفیقات خوبی حاصل نشده است، خاطرنشان کرد: امیدواریم در سال 1401 پیشرفت هایی در این زمینه حاصل شده و در سال جدید بتوانیم شناسه کالا را به صورت کامل تعریف کنیم.

بر اساس آمارها در سال 98 حدود 2.4 میلیارد دلار قطعه به کشور قاچاق شده است و 1.1 میلیارد دلار قطعه از مجاری رسمی وارد بازار قطعه یدکی شده است.

کد خبر 137394

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha