چرا خودروهای سایپا با اعداد نامگذاری می شوند؟

پرشین خودرو: مدیران گروه خودروسازی سایپا مدعی اند که اکنون دیگر خودرویی به نام پراید وجود ندارد، زیرا خودروهای تولیدی امروز با پرایدی که 15 سال پیش تولید می شد، زمین تا آسمان فرق کرده است.

به گزارش «پرشین خودرو»، آنها می گویند امکانات و محصولات امروز خودروی پر تیراژ سایپا به هیچ عنوان با پرایدهای سال های گذشته قابل مقایسه نیست. اما بجای پراید، سایپا چه نامی را جایگزین کرده است؟ یکی از مدیران سایپا با اشاره به اینکه انواع مدل های تولیدی با پلتفرم مشترک ایکس 100 شامل خودروهای 111، 131، 132، 141 است می گوید: در صنایع خودروسازی جهان گاهی برای خودروهای تولیدی به جای نام، از اعداد استفاده می شود که نامگذاری خودروهای خانواده های ایکس100 نیز از همین روش تبعیت کرده است. وی با بیان اینکه نامگذاری خودروها از استانداردهای بین المللی پیروی نمی کند و به تصمیم سازندگان آنها بستگی دارد، می افزاید: معمولا کارخانه های خودروسازی کشورهای غربی مدل های محصولاتشان را با اعداد و کشورهای شرقی با نام های خاص مشخص می کنند که در تولید خودروهای پراید از هر دو روش برای نامگذاری خودروها استفاده شده بود مانند صبا، 132، نسیم و 141 که البته جهت یکنواختی نامگذاری و عدم اشتباه مشتریان در این پروژه همه مدل ها با روش اعداد مطابق با استاندارد سایپا معرفی شدند. اما تغییرات مورد اشاره محصولات خانواده ایکس100 در مقایسه با پراید قدیمی چیست و چرا سایپایی ها تمایلی ندارند که تولیدات امروزشان پراید نامیده شود؟ به گزارش شبکه ایران، این مدیر سایپا در پاسخ به این سوال با تاکید بر اینکه در خودروهای خانواده ایکس 100 پلتفرم خودروهای پراید کاملا تغییر کرده است، می گوید: تغییرات بدنه شامل تقویت ستون های جلو و وسط، کفی، و ... و تزئینات داخلی شامل داشبورد، تقویت سازه و صندلی، کنسول ها، عایق های کفی جذب صدا و حرارت و تزئینات خارجی شامل فرم دهی بدنه، ارتقای کیفیت رنگ، چراغ های جلو و عقب بوده است. همچنین سیستم های تعلیق، موتور، ترمز و فرمان نیز دستخوش تغییرات زیادی شده است و به خاطر همین تغییرات بسیار که همگی در انحصار گروه خودروسازی سایپا است این محصول کاملا متفاوت با پراید و یک خودروی کاملا سایپایی است. او با بیان اینکه به طور کلی، مالکیت پلتفرم و برند خودروهای ایکس100 متعلق به سایپا است می گوید: وقتی محصولات جدیدی تولید و وارد بازار می شود، معمولا مدت زمان قابل توجهی طول می کشد تا جای محصولات قدیمی را بگیرد. در چنین شرایطی و با توجه به اینکه خودروهای پراید با سرعت و تیراژ بسیار بالا در حال تولید بود پروژه ایکس100 به اجرا درآمد. ضرورت پروژه ایکس100 هم این بود که به ناچار در خطوط تولیدی تغییراتی بدهیم و تجهیزات و قالب های جدیدی را به آنها اضافه کنیم و در عین حال ضمن جلوگیری از زیان های ناشی از توقف تولید محصولات قدیمی، محصولات جدید را به قیمتی روانه بازار نمائیم که مشتریان سایپا را حفظ نمائیم. در همزمانی اجرای این برنامه ها، یعنی تغییر خطوط تولیدی قدیمی و تولید خودروهای جدید ایکس100 طبعا مدیریت ریسک نقش جدی یافت، ضمن آنکه به جهت محدودیت های قانونی و تغییرات گسترده در خطوط امکان بازگشت به شرایط قبلی مقدور نبود. وی می افزاید: از سوی دیگر در ایران اجرای همراه با تاخیر پروژه های طراحی و توسعه خودرویی بدلیل پیچیدگی های آن متاسفانه تقریبا امری عادی بوده است ولی به دلیل شرایط خاص این پروژه ما حتی یک روز نیز نمی توانستیم تاخیر داشته باشیم که موفق عمل شد.
کد خبر 18427

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • شهروند ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۳
  2 0
  راست میگه بنده خدا . شما حساب بفرمائید که از این خودروی پراید با توجه به اینکه اعداد انتخابی سه رقمی است چند خودرو میتوان تولید کرد . اگر برای رقم سمت راست 9 انتخاب داشته باشیم و برای سایر 10 عدد میتوان 900 خودرو با همین پراید تولید و روانه بازار نمود و اگر برای هر محصولی عمر 20 ساله که برای خودرو سازان وطنی بسیار کم است در نظر بگیریم متوان 18000 سال به سر خریداران شیره مالید که در نهایت به به , چه چه سهامداران از چنین مدیر توانمندی را در پی داشته باشد .
 • میثم ۰۰:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۰/۱۵
  2 0
  یه جور گفتین فکر کردیم بنز هست. حالا عدد یا حرف یک لگنه دیگه. واقعا وقتی سایپایی ها را می بینم از رئیس تا کارمندش خندم می گیره. والا .... کاش به فکر ملت ما بودن.