بیش از 90 درصد ارز دریافتی را رفع تعهد کرده ایم

پرشین خودرو: مدیرعامل شرکت صنابع تولیدی کروز گفت: کروز در میان شرکت هایی که ارز دولتی گرفته اند بیشترین رفع تعهد را داشته است.

به گزارش پرشین خودرو، نادر سخا، با بیان این مطلب افزود: بر اساس مستندات موجود تعهدات ارزی شرکت کروز پایین تر از 10 درصد است، به طوری که می توانم با قطعیت اعلام کنم شرکت کروز در زمره شرکت هایی قرار دارد که بیشترین رفع تعهد ارزی را انجام داده است.

وی ادامه داد: با کمی جستجو در میان منابع مختلف به مطالبی می رسیم که گرانی قطعات را یکی از اصلی‌ترین عوامل آشفتگی‌های بازار خودروی داخلی اعلام می کنند و مدعی هستند که بانک مرکزی برای تامین این قطعات، از ابتدای سال گذشته تا کنون ارز دولتی در اختیار 20 شرکت قطعه سازی کشور قرار داده است که در این میان بیشترین ارز با مبلغ 98 میلیون دلار به شرکت کروز و بعد از آن هم به دو شرکت ساپکو و ایساکوی ایران‌خودرو روی هم رفته با مبلغ 112 میلیون دلار تعلق گرفته است.

مدیر عامل شرکت کروز عنوان کرد: این شرکت بیش از 90 درصد از رفع تعهدات ارزی خود را انجام داده، به طوری که می توانم با قطعیت اعلام کنم کروز در میان شرکت هایی که ارز دولتی گرفته اند بیشترین رفع تعهد را نیز داشته اند و تمامی ارز دریافتی یا در خرید مواد و قطعات اولیه مورد لزوم خطوط تولید استفاده شده و یا برای خرید تجهیزات، قالب ها و دستگاه های تولیدی بکار رفته است.

 سخا گفت: بانک مرکزی تنها تا پایان تیر 97 ارز دولتی 4200 تومانی در اختیار قطعه سازان از جمله شرکت کروز قرار داده است ( که این موضوع در 20 مرداد سال 1397 در اطلاعیه بانک مرکزی قابل استناد است) که این مبلغ کمتر از 25 میلیون دلار می باشد و این موضوع به این معنا است که از میزان ارز اعلامی دریافتی توسط شرکت کروز ( 98 میلیون دلار) کمتر از 25 درصد آن از محل ارز 4200 تومانی بوده که اگر به مطالبات شرکت کروز از خودروسازان توجه کنیم مشخص می شود کل این ارز دریافتی که صرف خرید مواد اولیه شده به صورت چندین برابر بصورت قطعه با قیمت های قطعات قبلی به شرکتهای خودرو ساز ارائه شده به صورتی که تا تاریخ ۳۰ تیر ماه 1397 بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان قطعه به خودروسازان تحویل داده ایم که ارز دریافتی ۴۲۰۰ تومانی ۱۰ درصد این میزان قطعه هم نمی شود.

وی افزود: از تاریخ یک شهریور 1397 تا پایان سال به رغم اینکه قیمت ارز از 8500 تا 11000 تومان تغییر کرده است اما مطالبات ازخودروسازان بر اساس ارز 8500 تومان محاسبه شده است و در این بازه زمانی قطعه سازی پیدا نمی کنید که ارز 4200 تومانی گرفته باشد. این در حالی است که پس از تیر ماه تا پایان آذر ماه 97 قطعه سازان برای خرید مواد اولیه از ارز 8500 تومان و از دی ماه هم ارز 11 هزار تومان استفاده کرده اند.

سخا در پایان خاطرنشان کرد: در سال 97 از مجموع ارز دریافتی مجموعاً چهار میلیون و 100 هزار دلار بابت تجهیزات خطوط تولید هزینه شده و مابقی در خرید مواد و قطعات اولیه استفاده شده است که میزان قطعاتی که شرکت کروز در سال 97 تولید و به خودروسازان تحویل داده است (بیش از 35 میلیون قطعه) نشان دهنده محل استفاده این ارزها می باشد.

کد خبر 115428

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha