خصوصی‌سازی یکی از راه حل‌های نجات صنعت خودرو از زیان انباشته و بحران است

قطعه‌سازان با اجرای فرمان رییس جمهوری در مورد خصوصی‌سازی صنعت خودرو موافق هستند و این موضوع را یکی از راه حل‌های نجات این صنعت از زیان انباشته و بحران می‌دانند.

به گزارش پرشین خودرو، اسفند ماه سال ۱۴۰۰ بود که رییس جمهور طی بازدید سرزده از ایران‌ خودرو فرامین هشت ماده‌ای در خصوص ساماندهی وضعیت صنعت خودرو ارائه کرد که هشتمین بند آن به خصوصی‌سازی صنعت خودروسازی مربوط بود.

سال گذشته نیز تفاهم‌نامه بین وزارتخانه‌های اقتصاد و صمت به امضا رسید که این فرمان اجرایی شود. حال پس از گذشت ۱۶ ماه از روزی که فرمان خصوصی‌سازی صنعت خودرو توسط ابراهیم رئیسی صادر شد، ظاهراً بدنه دولت خود به این جمع‌بندی رسیده که تنها راهی که به خروج صنعت خودروسازی کشور از بحران ختم می‌شود خصوصی‌سازی است.

 محمدرضا نجفی منش رییس انجمن صنایع همگن قطعه سازی،  در همین خصوص اظهار کرد تمام قطعه‌سازان با خصوصی‌سازی دو خودروساز دولتی ایران یعنی ایران‌خودرو و سایپا موافق هستند و باقدرت از این تصمیم حمایت می‌کنند.
 وی در ادامه صحبت‌های خود اشاره کرد که راه بقای صنعت خودرو در ایران در گرو دو تصمیم لغو قیمت‌گذاری دستوری و همچنین خصوصی سازی است.
نجفی منش با اشاره به صحبت‌های سخنگوی دولت در خصوص قیمت‌گذاری دستوری گفت که مدتی پیش علی بهادری جهرمی در صحبت‌های خود اظهار کرد که قیمت‌گذاری دستوری خودرو باید برطرف شود. بدین ترتیب دولت هم در این خصوص به جمع‌بندی رسیده است.

رییس انجمن صنایع همگن قطعه‌سازی خودرو کشور اظهار کرد که یکی دیگر از فواید خصوصی‌سازی این بوده که در صورت خصوصی شدن، شرکت‌ها دیگر زیر بار زیان و قیمت‌گذاری دستوری نخواهند رفت. به عبارتی دیگر صنعت خودروسازی زیان‌ده نخواهد بود.
نجفی منش گفت: در شرایطی که صنعت خودروسازی از زیان‌ده بودن خارج شود، یقیناً می‌توان به رشد این صنعت و دستاوردهای آن در آینده امیدوار بود.
 وی در خصوص خرید ۳.۶ درصد سهام بلوکی ایران‌خودرو توسط شرکت بهمن گفت که مالکان کروز یکی از سهام‌داران اصلی ایران‌خودرو بوده و همین موضوع که جرات کرده یک شرکت زیان‌ده را با انبوهی از زیان انباشته خریداری کند خود جای قدردانی و تشکر دارد. ضمن اینکه مالکان بهمن عملاً با خرید ۳.۶ درصد از سهام ایران‌خودرو، عملاً به همین مقدار سهم خود را از زیان انباشته موجود در ایران‌خودرو بیشتر کرده‌اند.

بانک صادرات پس از نزدیک به دو سال مالکیت ۱۰.۱ میلیارد سهام ایران‌خودرو، تصمیم به فروش سهام خود گرفت و گروه بهمن این بلوک سهام را که جمعاً ۳.۶ درصد از کل سهام ایران‌خودرو بوده را با قیمت ۳.۲ هزار میلیارد تومان خریداری کرد.

تصمیم به خصوصی‌سازی صنعت خودرو از سال‌های دور در جریان بوده است.

کد خبر 143301

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha