سایپا در صادارت خودرو به روسیه با شکست مواجه نشده است / کدام خودروهای سایپا به روسیه وبلاروس می رود؟

مدیر صادرات گروه خودروسازی سایپا گفت: این مجموعه در صادرات محصولات خود به روسیه با شکستی مواجه نشده است و خبرها در این حوزه شیطنت رسانه ای بود.

به گزارش پرشین خودرو، منصور ابطحی، با اعلام این خبر و با اشاره به اینکه روند صادرات محصولات سایپا ابتدا با ارسال خودروهای آماده (CBU)‌ آغاز می‌شود و پس از دریافت بازخورد مناسب از مشتریان و استقبال در بازار هدف، وارد فاز دوم فعالیت صادراتی یعنی تولید و مونتاژ خواهد شد، ‌ اظهار داشت: امیدواریم به زودی شاهد افزایش عرضه محصولات سایپا در بازار روسیه، بلاروس و سایر کشورهای عضو اوراسیا باشیم؛ عمیقاً معتقدم در شرایط فعلی و با توجه به پتانسیل‌های وسیع کشور، فضای بسیار مناسبی برای فعالیت در حوزه اوراسیا به ویژه در صنعت خودرو شکل گرفته است.

وی با بیان اینکه به زودی و با همکاری شرکت لاکی کرنسی محصولات سایپا در بازارهای روسیه و بلاروس عرضه خواهد شد، ‌ تصریح کرد: تعدادی از محصولات سایپا (به صورت نمونه) ‌ برای بازاریابی و انجام تست ‌های استانداردی به بلاروس و روسیه ارسال شده و پس از موفقیت در فاز اول یعنی توزیع خودرو به صورت CBU، در مدت زمان کوتاه وارد فاز دوم (تولید خودرو در روسیه) خواهیم شد.

مدیر صادرات گروه خودروسازی سایپا بیان کرد: بر اساس مطالعات صورت گرفته، برای ‌بازار خودرو روسیه و بلاروس، خودروهای کلاس B (کوییک و ساینا) ‌ و C (شاهین) ‌ در نظر گرفته شده است؛ این سه خودرو در مدل‌های گیربکس دستی و اتوماتیک عرضه خواهد شد. همچنین خودروهای تجاری با ظرفیت حمل متنوع شامل محصولات زامیاد، محصولات سایپا دیزل، سایپا ۱۵۱ و سایپا ۲۵۱ به زودی به کشورهای یاد شده صادر می‌شود.

ابطحی، با تاکید بر اینکه از مهمترین دستاوردهای سایپا علاوه بر صادرات خودروهای سواری و تجاری، صادرات قطعات خودرو به حوزه اوراسیا است، متذکر شد: قطعاتی مانند انواع رادیاتورهای سواری و تجاری، فنر و سیستم تعلیق، قطعات ریخته ‌گری و رینگ خودرو صادر می شوند. بر این اساس صادرات قطعات خودرو در دو حوزه اتفاق می‌افتد، یکی به عنوان قطعات پس از فروش یعنی به عنوان قطعات یدکی که برای مصرف‌کنندگان در صورت نیاز عرضه می‌شود و حوزه دیگر قطعات OE (لوازم یدکی اصلی) است که امکان عرضه آن به خودروسازی روسیه جهت استفاده در خطوط تولید وجود دارد.

وی در خصوص الزامات استانداردی اوراسیا، گفت: برای ورود به بازار روسیه و سایر کشورهای عضو منطقه اوراسیا لازم است که استاندارد خاص بازار روسیه (Gosudarstvenny /استاندارد دولتی) اخذ شود؛ نمونه های ارسالی از محصولات سایپا بایستی در آزمایشگاه ‌ها و مراکز تست آن‌ها مورد آزمایش قرار گیرند که این امر در روسیه و بلاروس در حال اجراست. لذا پس از تایید استاندارد دولتی روسیه، مجوز عرضه محصول در منطقه در اختیار سایپا قرار خواهد گرفت. مشخصا در این مقطع زمانی، در مراحل پایانی اخذ تاییدیه مزبور هستیم و امیدواریم تا پایان سال جاری میلادی گواهینامه استاندارد عرضه خودرو را در منطقه اوراسیا کسب کنیم.

مدیر صادرات گروه خودروسازی سایپا اضافه کرد: علاوه بر موارد عنوان شده برای موفقیت بیشتر سایپا در بازار روسیه، امکان سنجی برای ورود به فاز تولید در حال انجام است. این موضوع به معنای برخورداری از برخی از معافیت ها و بواسطه آن کاهش هزینه تمام شده خودرو است؛ در چنین شرایطی خودروها با سهولت بیشتری هم به دست مصرف کنندگان حوزه اوراسیا به ویژه روسیه می رسد.

ابطحی در پایان با بیان اینکه بر اساس مطالعات صورت گرفته و بررسی رقبا، محصولات سایپا به لحاظ قیمتی، هزینه نگهداری و ‌ خدمات پس از فروش مناسب تر است، ‌ یادآور شد: گروه خودروسازی سایپا بیش از ۱۰۰ شرکت زیر مجموعه و با بیش از نیم قرن تجربه، تولیدکننده خودروهای سواری و تجاری، است. سایپا فعالیت صادراتی خود را در چهار منطقه اصلی آسیا و خاورمیانه، آفریقا، آمریکای لاتین و اروپا و آسیای میانه تقسیم بندی کرده و در ۵ کشور عراق، سوریه، ونزوئلا، سودان و سنگال نیز کارخانه‌های تولید خودرو ایجاد کرده است و توانسته تعداد قابل ملاحظه‌ای خودرو به صورت SKD و CBU صادر کند.

کد خبر 144206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha