اختصاص وام بلاعوض برای خرید تاکسی‌ برقی به تاکسیران‌ها

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری تهران از توافق دولت و شهرداری پایتخت برای اختصاص تسهیلات خرید تاکسی برقی خبر داد و گفت: با توافق انجام‌شده میان دولت، شهرداری تهران و طرف‌های چینی، به زودی ۲۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه تاکسی برقی چینی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت اضافه می‌شود.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، محسن هرمزی با بیان این مطلب افزود: واردات هر دستگاه تاکسی برقی از محل درآمدهای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر تامین خواهد شد.

 وی همچنین به توافق دولت و شهرداری پایتخت در این زمینه اشاره و تصریح کرد: شهرداری تهران با دولت توافق کرده است که ۱۰ هزار و ۵۰۰ دلار از هزینه واردات هر دستگاه تاکسی برقی از محل درآمدهای ماده ۱۲  قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر تامین شود که این مبلغ به صورت وام بلاعوض برای رانندگان تاکسی در نظر گرفته خواهد شد که در عمل باعث کاهش هزینه تسهیلات خرید تاکسی‌های برقی برای تاکسیران‌ها می‌شود.

به گفته معاون شهردار تهران هر زمان که پرداخت مبلغ مورد نظر برای خرید تاکسی‌های برقی به طرف‌های چینی پرداخت شود، این میزان از قیمت تمام‌شده هر خودرو را دولت پرداخت خواهد کرد. علاوه بر این، حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون تومان به عنوان آورده اولیه از راننده تاکسی دریافت می‌شود و مابقی هزینه نیز از طریقی وامی تامین می‌شود که با سود مناسب به رانندگان پرداخت خواهد شد.

هرمزی افزود: پیش از این قرار بود که بابت تحویل هر تاکسی برقی به یک راننده، ۹۰۰ میلیون تومان تسهیلات با سود ۸ درصد با دوره بازپرداخت پنج‌ساله ارائه شود، اما با توجه به تکلیف قانونی دولت برای حمایت از کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی و کمک به گسترش استفاده از انرژی‌های پاک، شهرداری با قوه مجریه به توافق رسیده است که بخش قابل توجهی از این تسهیلات یعنی ۱۰  هزار و ۵۰۰  دلار به صورت وام بلاعوض در نظر گرفته شود و مابه‌التفاوت قیمت تمام‌شده واردات با آورده اولیه رانندگان و مبلغ پرداختی توسط دولت، به عنوان تسهیلات به تاکسیران‌ها پرداخت شود.

وی با بیان این که روند متفاوتی برای تحویل تاکسی‌های برقی تولید داخل به تاکسیران‌های تهران پیش‌بینی خواهد شد، عنوان کرد: براساس توافق انجام‌شده میان شهرداری و وزارت صمت، قرار است تا پایان سال جاری ۲۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه تاکسی از طریق تولید مشترک یا واردات توسط خودروسازان داخلی به ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت اضافه شود. همچنین برای واردات ۲۷ هزار و ۵۰۰ دستگاه دیگر توسط شهرداری با یک شرکت چینی توافق شده است که امیدواریم این خودروها نیز تا پایان سال ۱۴۰۳ وارد کشور شود.

ثبت نام ۷۰۰ راننده تاکسی برای خرید تاکسی‌های برقی وارداتی

معاون حمل‌ونقل ترافیک شهرداری تهران با بیان این که تا امروز حدود ۷۰۰ راننده تاکسی برای خرید تاکسی‌های برقی وارداتی از چین ثبت‌نام کرده‌اند، تصریح کرد: از سوم اردیبهشت امسال فراخوان جایگزینی تاکسی‌های برقی چینی با تاکسی‌های فرسوده ناوگان حمل‌ونقل عمومی پایتخت به رانندگان محترم تاکسی اعلام شد و در مرحله اول این فراخوان، از یک هزار راننده محترم برای تحویل این خودروها ثبت‌نام می‌شود.

به گفته هرمزی رانندگان برای ثبت‌نام در فراخوان خرید تاکسی‌های برقی می‌توانند به ساختمان اصلی سازمان تاکسیرانی مراجعه کنند و پس از تکمیل ظرفیت مرحله اول، فراخوان‌های مراحل بعدی با ظرفیت بالاتری اعلام خواهد شد.

وی همچنین به اقدامات شهرداری تهران برای توسعه ایستگاه های شارژ خودروهای برقی اشاره و خاطرنشان کرد: با اجرای برنامه‌های لازم برای واردات و تولید تاکسی‌های برقی، شهرداری تهران اقدامات پیش‌بینی‌شده برای توسعه ایستگاه‌های شارژ خودروی برقی در سطح شهر را با همکاری شرکت مپنا انجام خواهد داد تا کمبودهای موجود در این زمینه هرچه زودتر در سطح پایتخت برطرف شود و در کنار تاکسیران‌ها، سایر شهروندان نیز بتوانند در سال‌های آینده با خیالی راحت از خودروهای برقی استفاده کنند.

کد خبر 145175

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha