بنزین و گازوییل غیراستاندارد عامل 80 درصد آلودگی هوا

پرشین خودرو: حشمتی گفت: بر اساس نظر کارشناسان محیط زیست نزدیک به 80 درصد آلودگی هوای کلانشهرها به دلیل استفاده از بنزین،گازوییل غیر استاندارد است.

به گزارش پرشین خودرو ،محمد جواد حشمتی معاون دادستان کل کشور خواستار توجه جدی و واقعی به بهینه سازی سوخت از سوی وزارت نفت منطبق با استانداردهای یورو 4 شد و اظهار کرد:برای حفظ سلامت و جان مردم باید به دور از هر ملاحظه سیاسی و حتی اقتصادی نظرات کارشناسی و نتایج آزمایش های متعددی که آلودگی بنزین و سایر سوخت ها را تایید کرده است،بپذیریم و اقدام فوری و مناسب را انجام دهیم.

وی با اشاره به انجام برخی مصاحبه ها از سوی برخی مقامات مسئول در وزارت نفت مبنی بر یورو 4 بودن بنزین گفت:در طول یکسال گذشته بارها و بارها جلساتی با حضور مسئولان و نمایندگان سازمان‌های مرتبط با موضوع آلودگی هوا، از جمله سازمان استاندارد، سازمان محیط زیست، وزارت نفت و حسب مورد سایر نهادها برگزار کرده ایم و در این جلسات خود آقایان هم به نتیجه قطعی رسیده‌اند که آلودگی هوای کلانشهرها ناشی از سوخت غیراستاندارد است، اما جای سوال است که چرا اقدامی انجام نمی‌شود و تعجب برانگیز است که چرا در مصاحبه های خود اعلام می کنند بنزین یورو 4 است.

حشمتی با بیان اینکه آزمایش هایی در چند مرحله در خصوص وضعیت سالم و استاندارد بودن بنزین و گازوییل انجام شده که نتیجه همه آن‌ها غیراستاندارد بودن این سوخت ها را تایید کرده است، افزود:در سال 95 که به دستور دادستان کل کشور نسبت به سنجش آلایندگی سوخت و تاثیر مخرب آن بر سلامت مردم ورود کردیم، ابتدا از تعدادی جایگاه های سوخت در سطح کلانشهر تهران نمونه هایی را به آزمایشگاه های معتبر فرستادیم که نتیجه آن تایید آلایندگی بنزین بود. اما متاسفانه به ما ایراد گرفتند که ظرف های آزمایشگاهی شما استاندارد نبوده است، بنابراین ادعا، دوباره آزمایش ها را تکرار کردیم، باز هم گفتند که ما قبول نداریم، باید خود ما هم در جریان آزمایش ها حضور داشته باشیم.

معاون دادستان کل کشور با تاکید بر اینکه در مقام و جایگاه احیای حقوق عامه دغدغه دادستانی کل کشور حل مشکلات و حرکت در مسیر قانون و اجرای وظایف و تکالیف قانونی است، افزود: در مرحله بعد باز هم آزمایش ها در حضور و نظارت نمایندگان نهادهای متولی از جمله وزارت نفت و در آزمایشگاه‌های مختلف انجام شد، در تمام این مراحل پارامترهایی مانند،گوگرد و غیره متاسفانه نامنطبق با شرایط استاندارد نشان داده شد.

حشمتی اظهار کرد:سازمان بازرسی هم به این موضوع ورود و گزارش جامعی تهیه کرده و برای متولیان ذی ربط هم ارسال شده است، اما با وجود حالت و شرایط اضطراری که به وجود آمده باز هم بنا به ملاحظاتی سیاسی و اقتصادی مانند بحث اشتغال و غیره کار خاصی انجام نمی شود، در حالی که هیچ ملاحظه ای بالاتر از سلامت و حفظ جان مردم وجود ندارد.

وی به وظیفه وزارت بهداشت به عنوان متولی حفظ سلامت مردم و شهروندان اشاره کرد و گفت:این وزارتخانه هم باید به صورت جدی تری نسبت به موضوع ورود پیدا کند و در کنار سازمان استاندارد و سازمان محیط زیست با حساسیت ویژه پیگیر باشند.

این مقام قضایی تاکید کرد:ما قانون هوای پاک را هم داریم که شش ماه از اجرایی شدن آن می گذرد و محیط زیست مجری آن است، اما تاکنون عملا اثری از اجرای آن ندیده ایم.

حشمتی در ادامه به وضعیت گازوییل مورد استفاده در کشور هم اشاره کرد و گفت:در بررسی های خود متوجه شدیم که گازوییل مصرفی هم مطابق با ضوابط استاندارد اجباری نیست، در حالی که در طول شبانه روز هزاران کامیون در سطح کشور تردد می کنند و همین مسئله موجب تولید آلودگی بیشتر است.

وی افزود:در این موضوع هم مکاتبات زیادی داشته ایم و جلساتی برگزار کرده ایم و حتی شورای عالی استاندارد هم موضوع لزوم استانداردسازی اجباری آن را پذیرفته است،اما تاکنون نتیجه ای حاصل نشده است.

حشمتی افزود: سازمان استاندارد به عنوان تنهامرجع ملی حاکمیتی ناظر بر استاندارد تولید محصولات داخلی بوده و وزارت نفت هم موظف است مطابق قانون از نظرات سازمان استاندارد در این زمینه تبعیت کند.

معاون حقوق عامه دادستان کل کشور همچنین به ضرورت توجه جدی به استاندارد سازی تولید خودرو و موتورسیکلت در کشور هم اشاره کرد و گفت:در نهایت باید همه نهادها و سازمان های متولی دلسوزانه و بر حسب وظایف و تکالیف قانونی خود به موضوع آلودگی هوا و آلایندگی سوخت در کشور که 80 درصد وضعیت فعلی کلانشهرها را ناشی شده است،ورود بسیار جدی و مسئولانه پیدا کنند.

کد خبر 90263

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha