نمایشگاه بی‌دستاورد و پرهزینه تحول صنعت خودرو به دور دوم رسید!

نمایشگاه تحول صنعت خودرو در حالی به دومین ایستگاه برگزاری رسید که همچنان دستاوردهای دور نخست آن در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، بی‌شک نمایشگاه تحول صنعت خودرو در سال 1401 را باید یکی از بی‌فایده‌ترین نمایشگاه‌های صنعت خودرو بدانیم که با عنوانی دهان‌پرکن برگزار شد اما نه تنها هیچ دستاوردی برای صنعت خودرو نداشت بلکه ابزار تمسخر خودروسازان در افکار عمومی و فضای مجازی را نیز به خوبی فراهم کرد.

نمایشگاهی که تحول نیافرید و ابزار تمسخر شد! / اجبار دوباره برای برگزاری نمایشگاه تحول صنعت خودرو!

حالا نمایشگاه بی‌دستاورد تحول صنعت خودرو پس از چند بار تغییر در زمان برگزاری، با فشار وزارت صمت به خودروسازان بخش خصوصی و دولتی به آبان ماه سال جاری موکول شده است.

می‌توان ربط این ماجرا با سخنان چند روز پیش وزیر که گفته بود: "به رئیس جمهور گفتم من وزیر التماسم و هیچ اختیاری ندارم" را مدنظر قرار داد و سرنخ فشار به خودروسازان برای حضور در نمایشگاه تحول صنعت خودرو را در جای دیگری جستجو کرد.

نمایشگاه تحول صنعت خودرو هر چند قرار است توسط یک شرکت خصوصی برگزار شود اما اخبار حاکی از فشار وزارت صنعت بر خودروسازان و حضور دستوری این شرکت‌ها در نمایشگاه تحول است. حتی کار به جایی رسیده که وزارت صمت با احضار خودروسازان به دفتر معاون وزیر از آن‌ها خواسته است تا تحت هر شرایطی در دومین دوره نمایشگاه تحول صنعت خودرو شرکت کنند.

چکیده‌ای از اتفاقات عجیب اولین نمایشگاه تحول صنعت خودرو را اینجا ببینید و بخوانید

مشخص نیست که چرا قدرت اجرایی وزارت صنعت، معدن و تجارت باید در راستای منافع یک شرکت برگزارکننده نمایشگاه قرار گیرد تا خودروسازان مجبور به حضور در نمایشگاهی باشند که هیچ دستاورد و نتیجه ملموسی ندارد.

اگر خواهان تحول در صنعت خودرو هستیم باید قل و زنجیر دستورات لحظه‌ای را از پای خودروسازان باز کنیم و از تجارب تلخ گذشته درس بگیریم.

در دوره وزارت فاطمی امین که معاونین گاها قدرت اجرایی بیشتری از شخص وزیر داشتند این اتفاق قابل قبول بود اما در دوره علی آبادی که از ابتدا به صورت علنی اعلام کرد که به اداره دستوری صنعت خودرو معتقد نیست، این اتفاقات قابل درک نیست. البته می‌توان ربط این ماجرا با سخنان چند روز پیش وزیر که گفته بود: "به رئیس جمهور گفتم من وزیر التماسم و هیچ اختیاری ندارم" را مدنظر قرار داد و سرنخ فشار به خودروسازان برای حضور در نمایشگاه تحول صنعت خودرو را در جای دیگری جستجو کرد.

نمایشگاه تحول صنعت خودرو به احتمال بسیار زیاد در دور دوم نیز برگزار خواهد شد اما نتیجه آن از همین امروز مشخص است چراکه تجربه دور اول این نمایشگاه پیش رویمان قرار دارد.

تحمیل هزینه میلیاردی به خودروسازان در نمایشگاه تحول صنعت خودرو آن‌هم در شرایطی که از سال گذشته تا امروز هیچ اتفاق مثبتی در این صنعت رخ نداده و هر چه بود نیز در نمایشگاه‌های خودرو به نمایش درآمده است، هیچ منطق صحیح اقتصادی ندارد.

اگر هم وزارت صمت در تلاش است تا پروژه‌های تحقیق و توسعه جاری خودروسازان در مرکز R&D خودروسازان را مانند سال قبل به نمایشگاه منتقل کند که وا اسفا از این سوءمدیریت.

در هر دو صورت، دومین دوره نمایشگاه تحول صنعت خودرو چوب دوسرطلا خواهد بود که نتیجه‌ای جز تمسخر بیشتر صنعت خودرو نزد افکار عمومی نخواهد داشت.

هرچند اعتقاد داریم که برگزاری نمایشگاه حتمی است و تصمیم برگزاری نزد آقایان گرفته شده است اما وظیف داریم با نوشتن این چند خط هشدار دهیم که اگر خواهان تحول در صنعت خودرو هستیم باید قل و زنجیر دستورات لحظه‌ای را از پای خودروسازان باز کنیم و از تجارب تلخ گذشته درس بگیریم.

کد خبر 143582

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha