شوکه کننده؛ بدهی 6 هزار میلیارد تومانی خودروسازان به تایرسازان!

این روزها افزایش مطالبات از خودروسازان تنها مختص قطعه سازان نیست و تایرسازان به عنوان بخشی از شبکه تامین خودروسازان نیز با این مشکل دست به گریبان هستند چنانچه به گفته فعالان این صنعت، مطالبات تایرسازان از خودروسازان به بیش از 6 هزار میلیارد تومان رسیده که به دلیل سیاست‌های دستوری به تایرسازان تحمیل شده است.

به گزارش خبرنگار پرشین خودرو، صنعت تایر از ابتدای سال جاری با چالش تامین ارز و نقدینگی مواجه است و تاکنون وزارت صمت اقدامی در راستای حل این معضل انجام نداده است با این حال برخی خبرها از فعالان بازار خودرو حاکی از نبود مشکل در تامین نیاز بازار دارد.

با این حال در تایرسازان برای تامین ارز در ماه‌های اخیر با چالش‌های عدیده‌ای مواجه بودند و در این خصوص با وزارت صمت و بانک مرکزی مذاکرات و رایزنی‌هایی به منظور رفع این معضل انجام داده و امیدوارند شرایط تامین و تخصیص ارز سال گذشته تکرار نشود.

با وجود چنین شرایطی، هم اکنون به گفته فعالان بازار به دلیل موافقت با نرخ‌های جدید تایرسازان در حوزه تایرهای سواری بازار شرایطی خوبی دارد و صف‌های خرید تایر از بین رفته و اختلاف قیمت لاستیک از کارخانه تا بازار نیز حذف شده است.

بسیاری از فعالان بازار امید دارند با ادامه این شرایط و حدف تقاضای کاذب، قیمت تایرهای پرتقاضای سواری مثل تایرهای پراید و پژویی به تعادل نرخ رسیده و در ماه‌های آتی بازار سیاه برای لاستیک خودرو حذف شود اما کماکان بسیاری از آنها در خصوص عرصه تایر خودروهای سنگین و مشکل قیمت گذاری در این حوزه ابزار نگرانی می‌کنند و انتظار دارند تا این مشکل هم با اتخاذ سیاستی از سوی وزارت صمت رفع شود.

به هر ترتیب قیمت لاستیک خودروهای سواری هم اکنون به جهت اتخاذ تصمیمات درست قیمت و از سویی رشد تولیدی که در دو ماه اول امسال رخ داده است، در بازار کاهشی است و به نظر می‌رسد این خبر پس از سه سال می‌تواند نگرانی مالکان خودروها را کاهش و زمینه سودجویی در این بازار را از بین ببرد.

البته فعالان صنعت تایر کماکان معتقدند که پارامترهای تولید و بازار بیانگر آن است که وزارت صمت باید با اتخاذ سیاست حمایتی این شرایط را در تایرهای سنگین نیز ایجاد و پایداری قیمت را فراهم کند.

 در همین ارتباط یک فعال صنعت تایر با توجه به پاسخ گویی نیاز بازار داخل توسط تایرسازان از تغییر سود بازرگانی واردات تایر گلایه کرده و به خبرنگار پرشین خودرو گفت: چرا زنجیره تامین تایرسازان باید با نرخ ارز 50 تا 60 هزارتومانی اقدام به تامین مواد اولیه کنند و پتروشیمی‌ها هم مواد اولیه صنعت تایر را گران‌تر از نرخ‌های جهانی عرضه می‌کنند اما بازرگانان و واردکنندگان چنین چالشی نداشته باشند. 

به گفته وی تایرسازان انتظار سیاست حمایتی را از وزارت صمت دارند تا منافع تولیدکننده در آن لحاظ شود نه این که با کاهش تعرفه واردات به پایین‌ترین سطح هر روز شرایط برای واردات تایر سهل‌الوصول‌تر شود.

این فعال در صنعت تایر همچنین افزایش حجم مطالبات تایرسازان از خودروسازان را یکی دیگر از مشکلات این صنعت عنوان کرده و با بیان اینکه در حال حاضر مطالبات تایرسازان از صنایع خودروسازی به بیش از 6 هزار میلیارد تومان رسیده است، تاکید می‌کند که با وجود هزینه‌های بالا و افزایش مطالبات از خودروسازان، تامین نقدینگی به یکی از چالش‌های اصلی تایرسازان تبدیل شده است.

کد خبر 145449

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha