خودروهای پلاک شهرستان در پایتخت باید از شهر تهران معاینه فنی بگیرند / سهم خودروهای پلاک شهرستان در آلودگی هوای پایتخت اعلام شد!

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران تاکید کرد: با توجه به سهم بالای تردد روزانه خودروهای پلاک شهرستان در پایتخت تدبیر راهکاری برای ملزم ساختن این خودروها به دریافت معاینه فنی از شهر تهران می تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

به گزارش پرشین خودر، سید محمد مهدی میرزایی قمی، با بیان این مطلب در خصوص سهم سالانه خودروهای پلاک شهرستان در انتشار آلودگی هوای شهر تهران اظهار داشت: براساس مطالعات سیاهه انتشار شهرداری تهران، میزان تولید و انتشارآلایندگی سالانه خودروهای پلاک شهرستانی در شهر تهران در بخش آلاینده های گازی ۷۵ هزار تن و در بخش ذرات معلق ۴۱۵ تن برآورد می شود که این میزان نشان می دهد این خودروها سهمی معادل ۱۱ درصد از کل انتشار آلاینده های گازی و ۴ درصد در ذرات معلق شهر تهران را دارند.

وی با اشاره بدین موضوع که تعدد خودروهای پلاک شهرستانی براساس اطلاعات دوربین های تردد شمار سطح شهر تهران در یک بازه زمانی یک ماهه برآورد شده است، افزود: سهم خودروهای پلاک شهرستان (غیر تهران) در ترددهای کل خودروهای عبوری شمارش شده در بازه یک ماه در شهر تهران حدود ۲۸.۷ درصد برآورد می شود.

میرزایی قمی با اشاره به تاکید ریاست شورای اسلامی شهر تهران مبنی بر نیاز اعمال ضوابط خاص برای وضعیت آلایندگی خودروها در شهر تهران و همکاری شهرداری تهران و وزارت کشور برای ارائه طریق به منظور الزام اخذ معاینه فنی خودروهای پایتخت در مراکز معاینه فنی شهر تهران گفت: آزمون ها و کنترل های انجام شده در مراکز معاینه فنی شهر تهران منطبق بر آیین نامه، دستورالعمل و استانداردهای ابلاغی دولت انجام می شود و به صورت مستمر صحت عملکرد مراکز معاینه فنی و انطباق سنجی رویه های آن مراکز با دستورالعمل ها توسط کارگروه استانی وزارت کشور، ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و سایر دستگاه های نظارتی دارای تکلیف در این ارتباط پایش و کنترل می شود.

به گفته سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای بدنه کارشناسی و قوی بوده که با استفاده از تجهیزات بروزآوری شده خدمات کیفی و قابل اعتمادی را به مشتریان ارائه می کند. در مراکز شهر تهران نظارت عالیه به صورت کامل و دقیق با استفاده از تجهیزات، نیروهای انسانی مجرب و دوربین های مستقر در مراکز انجام می شود و این ستاد با توجه به تکالیف قانونی تمام تلاش خود را برای جلوگیری از بروز هرگونه تخلف احتمالی و ارتقا سطح کیفی سلامت و صحت خدمات به شهروندان می نماید. بنا بر اظهار شهروندان و گاها اخبار منتشر شده در شبکه های مجازی متاسفانه شاهد آن هستیم برخی از مراکز در اطراف تهران دارای دقت لازم در انجام معاینه فنی نیستند و به راحتی برای خودروهای دارای نقص فنی و ایمنی معاینه فنی صادر می کنند. بدون تردید با وضعیت موجود تدبیر راهکاری توسط مدیران شهری برای الزام استفاده از خدمات معاینه فنی شهر تهران برای خودروهایی که در پایتخت تردد می کنند می تواند در کاهش آلودگی هوا موثر باشد.

وی در توضیح این مسئله که آیا خودروهای پلاک شهرستانی فاقد معاینه فنی نیز اعمال قانون می شوند بیان کرد: تمام پلاک ها (شخصی-دولتی -عمومی) وسایل نقلیه تهران و شهرستان توسط دوربین های سطح شهر تهران ثبت و به سامانه یکپارچه ملی معاینه فنی کشور به منظور بررسی وضعیت معاینه فنی خودرو ارسال می شود. در نهایت پس از طی فرایند مربوطه خودروهای فاقد معاینه فنی مشمول توسط پلیس اعمال قانون می شوند. تاکید می شود تمام فرایندهای مربوط به پایش معاینه فنی خودروها به صورت هوشمند در بستر IT انجام شده و اطلاعات مربوط به معاینه فنی و یا مشخصات VIN متعلق بر هر پلاک از سرورهای ملی مرکزی پلیس و وزارت کشور استعلام گرفته می شود.

میرزایی قمی در خصوص اجرای طرح های تشویقی برای خودروهای پلاک شهرستان برای دریافت معاینه فنی از مراکز شهر تهران خاطرنشان کرد: امسال براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر تهران تخفیف ۲۰ درصدی عوارض تردد در محدوده های ترافیکی شهر تهران لحاظ شده است. همچنین براساس همین مصوبه برای نخستین بار دارندگان معاینه فنی از مراکز شهر تهران نیز مشمول ۱۰ درصد تخفیف می شوند که اجرای آن مستلزم ایجاد دسترسی لازم از طریق سامانه سیمفا وزارت کشور است.

کد خبر 144987

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha