دارندگان معاینه فنی برتر، ۲۰ درصد تخفیف برای تردد در طرح ترافیک تهران می گیرند (+نرخ معاینه فنی)

سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران از تخفیف ۲۰ درصدی عوارض تردد در محدوده های ترافیکی شهر تهران در سال ۱۴۰۳ خبر داد.

به گزارش پرشین خودرو، سید محمد مهدی میرزایی قمی، در توضیح جزئیات این خبر گفت: با توجه به اهمیت تردد خودروهای دارای آلایندگی کم تر در محدوده های طرح ترافیک و کم انتشار آلایندگی برای مدیریت شهری از سنوات گذشته تخفیفاتی برای خودروهای دارای معاینه فنی برتر لحاظ شده که امسال نیز این تخفیف ویژه برای این خودروها ۲۰ درصد احتساب شده است. همچنین براساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران برای نخستین بار دارندگان معاینه فنی از مراکز شهر تهران نیز مشمول ۱۰ درصد تخفیف می شوند که اجرای آن مستلزم ایجاد دسترسی لازم از طریق سامانه سیمفا وزارت کشور است.

وی ضمن درخواست از وزارت کشور برای پیگیری ایجاد دسترسی لازم در سامانه سیمفا برای استفاده شهروندان از تخفیف ۱۰ درصدی اظهار داشت: آزمون ها و کنترل های انجام شده در مراکز معاینه فنی شهر تهران منطبق بر آیین نامه، دستورالعمل و استانداردهای ابلاغی دولت انجام می شود و به صورت مستمر صحت عملکرد مراکز معاینه فنی و انطباق سنجی رویه های آن مراکز با دستورالعمل ها توسط کارگروه استانی وزارت کشور، ستاد معاینه فنی خودروهای تهران و سایر دستگاه های نظارتی دارای تکلیف در این ارتباط پایش و کنترل می شود. مراکز معاینه فنی شهر تهران دارای بدنه کارشناسی و قوی بوده که با استفاده از تجهیزات بروزآوری شده خدمات کیفی و قابل اعتمادی را به مشتریان ارائه می کند.

به گفته سرپرست ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، بدون تردید تشویق و ترغیب شهروندان به استفاده از خدمات معاینه فنی شهر تهران می تواند در کاهش آلودگی هوا و تصادفات موثر بوده و مدیریت شهری با آگاهی از این موضوع سعی دارد برای تردد خودروهایی که پایش آن از منظر آلایندگی و ایمنی با اطمینان بیشتری انجام می شود با استفاده از راهکاری تشویقی و اختصاص تخفیفاتی در عوارض تردد در محدوده های ترافیکی اثر بخشی و کارکرد مورد انتظار پیاده سازی سیاست مربوط به تعریف طرح کاهش و ترافیک را ارتقاء بخشد. اجرای این تخفیف نیازمند همکاری دستگاه های دارای مسئولیت در این حوزه در وزارت کشور بوده و عدم اجرای آن براساس مصوبه شورای شهر تهران موجب تضییع حقوق شهروندان خواهد شد.

میرزایی قمی در توضیح تعداد مراکز معاینه فنی شهر تهران و نحوه فعالیت آنها تا پایان ماه مبارک رمضان افزود: شهر تهران از بضاعت ۶۴ خط معاینه فنی مختص خودروهای سبک در ۱۷ مرکز ثابت و ۱۵ واحد سیار با پراکندگی مناسب در سطح مناطق شهرداری تهران برخوردار است. مراکز بیهقی و شهید آبشناسان از ساعت ۷ صبح تا ۲۲ ، مراکز نیایش، الغدیر، دماوند، سراج، شهید چمران از ساعت ۷ تا ۱۷ و مراکز شقایق، خاوران، امام رضا(ع)، شهدای زمان آباد، بعثت، فداییان اسلام، چیتگر، ابوذر، آزادی، ایران خودرو (۵۰۶۲) و تمام واحد های سیار از ساعت ۷ تا ۱۸ فعال هستند. ضمنا از شهروندان درخواست می شود با توجه به فعالیت تعدادی از مراکز در روزهای تعطیل حتما برای اطمینان از آخرین وضعیت کاری مراکز به سایت ستاد معاینه فنی خودروهای تهران به آدرس inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

سرپرست ستاد معاینه فنی در خصوص هزینه انجام معاینه فنی در سال ۱۴۰۳ گفت: تاکنون تغییر قیمتی در مقایسه با سال گذشته نداشته ایم. بنا بر مصوبه دولت نرخ بهای خدمات معاینه فنی در مراجعه نخست برای خودروهای سبک ۹۲ هزار تومان، خودروهای نیمه سنگین و سنگین ۱۱۹ هزار تومان و موتورسیکلت ۲۲ هزار تومان است.

وی در خصوص هزینه مراجعه مجدد وسایل نقلیه که به علت نقص فنی پیش از ۱۵ روز، پس از رفع ایراد به مراکز مراجعه می نمایند، اضافه کرد: هزینه مراجعه مجدد برای هر بار مراجعه  با توجه به تعداد آزمون های لازم برای کنترل وسیله نقلیه متفاوت است. در مراجعه مجدد و انجام دو آزمون هزینه آن برای خودروهای سبک ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان،خودروهای نیمه سنگین و سنگین ۲۲ هزار تومان و موتورسیکلت ۳ هزار و ۹۰۰ تومان است. در صورتی که تعداد این آزمون ها به سه یا بیشتر افزایش یابد مبلغ مراجعه مجدد برای خودروهای سبک ۳۰ هزار تومان، خودروهای نیمه سنگین و سنگین ۳۳ هزار تومان و موتورسیکلت ۶ هزار تومان احتساب می شود.

میرزایی قمی در ارتباط با خودروهای دوگانه سوز و هزینه بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز افزود: بنا بر مصوبات دولت خودروهای دارای سوخت CNG موظفند در هر دوره معاینه فنی ابتدا نسبت به بازرسی چشمی تجهیزات و قطعات گازسوز اقدام کنند. هزینه انجام بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز(به جز مخزن) برای خودروهای سبک و نیمه سنگین و سنگین ۲۴ هزار تومان و بازرسی چشمی هر مخزن CNG بدون باز کردن ۲۸ هزار تومان است.

کد خبر 144918

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha